Data podpisania umowy została ustalona z Alstomem. Fety jednak nie będzie, tak jak nikogo z rządu ani nawet Ministerstwa Infrastruktury. Powód – PKP Intercity wciąż nie ma pieniędzy na ten zakup. Umowa zakłada, że przewoźnik będzie miał jeszcze trzy miesiące na zagwarantowanie finansowania. Francuska firma za dostawę 20 składów zażądała 400 mln euro.

Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity, zapewnia, że kontrakt dojdzie do skutku.

– Kończymy organizowanie finansowania projektu – mówi „DGP”. Jak ustaliliśmy, Europejski Bank Inwestycyjny, który sfinansuje połowę zakupu pociągów (druga połowa pieniędzy pochodzi z funduszy europejskich), zażądał dodatkowej umowy z PKP Intercity i resortem infrastruktury lub gwarancji Skarbu Państwa na kredyt. Spółka szykuje dokumenty dla obu wariantów. Ostatnia korespondencja z resortem finansów wskazuje jednak, że przychyla się on do udzielenia spółce gwarancji – ustalił „DGP”. – Zakup pendolino jest elementem wakacyjnej ofensywy poprawiania wizerunku rządu – mówi nam osoba z kręgów władzy.

Francuzi zgodzili się na zapis, iż w przypadku rozwiązania kontraktu z winy PKP Intercity nie będą mieć żadnych roszczeń. Do czasu zebrania środków Alstom nie będzie jednak zamawiać podzespołów do budowy pociągów. Po co więc strony podpisują umowę? W maju upływa termin ważności oferty, jaką Alstom złożył w przetargu, i Francuzi nie zgodzili się na jej wydłużenie.

Do realizacji kontraktu potrzebna jest też zgoda Komisji Europejskiej, która opiniuje 10-letnią umowę dofinansowania przewozów międzywojewódzkich zawartą przez rząd ze spółką. Janusz Malinowski zapewnia, że KE da zielone światło do umowy, bo przejazdy pendolino nie będą dofinansowane środkami z budżetu. Pieniądze z państwowej kasy będą płynęły na realizację pozostałych połączeń, które są deficytowe.

Pierwszych osiem pociągów znajdzie się w Polsce w lutym 2014 r. Będą kursować z Gdańska przez Warszawę do Krakowa i Katowic. Pierwotnie pendolino miały wozić kibiców na Euro 2012.