Christine Lagarde już prawie jest kandydatką UE na nowego dyrektora zarządzającego MFW - powiedziało w piątek agencji AFP źródło unijne. Dodało, że choć Polacy wymieniają kandydaturę Leszka Balcerowicza, to właśnie Lagarde cieszy się szerokim poparciem w UE.

"Lagarde jest już prawie wyznaczona" na kandydatkę na nowego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - powiedziało źródło w UE. "Powinniśmy dostać sygnał już z Deauville" - dodało. W tej francuskiej miejscowości w dniach 26-27 maja odbędzie się szczyt krajów G8, czyli ośmiu najsilniejszych gospodarczo państw: USA, Japonii, Kanady, Francji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec.

Jak podkreślało źródło w rozmowie z AFP, "Europa musi szybko zareagować", prezentując kandydata. "Należy natychmiast zająć to stanowisko" - zaznaczało źródło,

"Niemcy nie mają kandydata i nie będą go mieli" - dodało źródło. Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła Lagarde w piątek na konferencji prasowej w Berlinie, mówiąc, że "wysoko ją ceni".

W piątek polskie media sugerowały, że polskim kandydatem będzie były szef banku centralnego prof. Leszek Balcerowicz.

Jednak premier Donald Tusk ocenił tego dnia, że w tej chwili wystawianie polskiego kandydata na szefa MFW "nie miałoby sensu". Choć - jak podkreślił - kandydatura byłego szefa NBP Leszka Balcerowicza byłaby "ze wszech miar kompetentna".

Nawiązując do ewentualnej kandydatury Balcerowicza, AFP cytuje unijne źródło, które zaznaczało, że "choć Polacy wymieniają pewne imię, wydaje się dość oczywiste, iż szerokim poparciem w UE cieszy się Christine Lagarde".

Źródło to podkreślało również, że ustępujący szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet "nie jest kandydatem".

Również agencja Reutera ocenia, że w wyścigu o kandydaturę prowadzi Lagarde. Zdaniem dyplomatów, na których powołuje się ta agencja, przewodniczący Rady

Dotychczasowy dyrektor zarządzający MFW Francuz Dominique Strauss-Kahn został oskarżony w USA o próbę gwałtu

Europejskiej Herman van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso próbują osiągnąć porozumienie ws. kandydatury Francuzki, po tym gdy poparły ją Niemcy, Francja i Wielka Brytania. "Wstępnie kontaktowano się, by sprawdzić, czy Christine Lagarde ma poparcie innych krajów, ponieważ uważana jest za najlepszą kandydatkę w Europie" - powiedział jeden z dyplomatów, dodając, że "najlepiej byłoby dojść do porozumienia przed szczytem G8".

Jednak Lagarde grozi śledztwo dotyczące jej roli w przyznaniu 285 mln euro francuskiemu biznesmenowi Bernardowi Tapie, który wspierał kampanię prezydencką Sarkozy'ego w 2007 r. Unijne źródło cytowane przez AFP powiedziało, że "trzeba będzie jakoś żyć" z ryzykiem potencjalnego śledztwa, ponieważ "UE nie ma innego kandydata" i "jedyną nadzieją" jest obecna francuska minister finansów.

Agencja Reutera, powołując się na dyplomatów, pisze, że niektóre kraje UE (m.in. Belgia) kwestionują to, czy ta wysoko ceniona prawniczka będzie mogła zostać wyznaczona na kandydatkę przed podjęciem w połowie czerwca przez francuski sąd decyzji ws. ewentualnego śledztwa. "Musimy być absolutnie pewni, że kandydat tym razem dotrwa do końca kadencji" - powiedział jeden z dyplomatów.

Dotychczasowy dyrektor zarządzający MFW Francuz Dominique Strauss-Kahn został oskarżony w USA o próbę gwałtu i aresztowany. W czwartek zrezygnował z stanowiska. W liście wysłanym do zarządu MFW zapewnił, że jest niewinny.