Francuska minister finansów Christine Lagarde powiedziała w czwartek, że Europa powinna wspólnie promować kandydata na szefa MFW po tym jak dotychczasowy szef tej organizacji Dominique Strauss-Kahn zrezygnował wskutek zarzutów o przestępstwo seksualne.

"Bez względu na to jaka będzie kandydatura, musi ona wyjść wspólnie od wszystkich Europejczyków" - powiedziała Lagarde dziennikarzom. "Każda kandydatura powinna mieć poparcie" krajów europejskich - dodała.

Według niemieckiej prasy faworytką na następcę Strauss-Kahna jest właśnie francuska minister gospodarki i finansów. Media wymieniają też w tym kontekście m.in. nazwisko byłego szefa Bundesbanku Axela Webera.

Oskarżony o próbę gwałtu i aresztowany w Nowym Jorku Dominique Strauss-Kahn zrezygnował w czwartek z funkcji dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W liście wysłanym do zarządu MFW Francuz zapewnił, że jest niewinny.

Fundusz poinformował, że pełniącym obowiązki dyrektora zarządzającego pozostaje John Lipsky, pierwszy wicedyrektor zarządzający MFW, oraz że w najbliższej przyszłości organizacja poinformuje o przebiegu procesu wyboru nowego szefa.