Na zakupach w internecie przeciętny polski konsument oszczędza średnio 15 proc. – wynika z raportu „Polska internetowa”, przygotowanego przez Boston Consulting Group. Największa różnica w cenach jest na kosmetykach, AGD i elektronice.
Polski e-konsument jest niezwykle pragmatyczny. – Cena to pierwsza i najważniejsza wartość, jaką się kierujemy, decydując się na zakupy w sieci – potwierdza Paweł Lipiec, szef portalu eCommerce.edu.pl. – Jeszcze nie doceniamy aż tak bardzo tego, że zakupy w sieci to także oszczędność czasu i większa wygoda. Za to coraz lepiej potrafimy porównywać ceny, szukać tańszych zamienników – dodaje.
Potwierdza to raport BCG. Wynika z niego, że towary w sieci są średnio o 25 proc. tańsze. Nawet po doliczeniu kosztów przesyłki to nadal oszczędność na zakupach online średnio 15 proc. Najwięcej można zaoszczędzić na internetowych zakupach kosmetyków (20 proc.), AGD (18 proc.) i elektroniki (15 proc.). Najmniejsze różnice w cenach widać przy kupnie odzieży i obuwia (4 proc.) oraz książek (2 proc.). – Tu koszty wysyłki istotnie zawyżają cenę produktu – zauważają autorzy raportu. Mimo to kategoria media i książki cieszy się największą popularnością wśród polskich konsumentów.