Gdzie się podziało 270 mld złotych? Nasz dług eksplodował

autor: Beata Tomaszkiewicz11.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.05.2011, 08:49

Rząd zamiast wprowadzać reformy, wybrał drogę wzrostu zadłużenia. Nasz dług eksplodował i na koniec tego roku będzie o połowę większy niż przed czterema laty. Gdyby przyszedł następny kryzys, nie mielibyśmy już od kogo pożyczać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (52)

  • bibi(2011-05-14 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Solidarnuchy nie spoczną póki nie roz...wszystkiego tak, żeby ten już nikomu niepotrzebny, bo wręcz wrogi ludziom, kraik przestał istnieć, ale najpierw wszystko muszą dokładniuteńko rozkraśc, co bardzo skutecznie robią od 1989 roku.

    Odpowiedz
  • Tusk spelnia obietnice!(2011-05-11 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk spelnia obietnice!
    Jak tak dalej pojdzie to rzeczywiscie bedziemy druga Irlandia !! :(

    Odpowiedz
  • KrisJora(2011-05-11 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Mialem malą resturacyjkę na mazurach , oplaty , zus , podatki przerosly moje dochody , tak się stalo z wieloma . Bez pomocy rządowej nie ma szans na rozwijanie drobnych przedsięborstw , ktore są znacznym elementem gospodarki . W tej chwili jestem w USA by zarobić na splatę dlugow ktore zaciągnąlem w celu ratowania mojej dzialalności , myślalem że z czasem się sytuacja zmieni , wręcz odwrotnie ostatnie decyzje ministerstwa finansow były "gwożdziem do trumny " , mojej i innych :) Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • do wyborów(2011-05-11 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nie wiem na kogo głosować, ale wiem, że na kogoś innego niż poprzednie ekipy. Wszystkie poprzednie ekipy tolerowały lub powiększały rozdawnictwo i przywileje przekreślając swoje szanse na mój głos.

    Odpowiedz
  • Jan(2011-05-11 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować wszystkie przywileje (mundurowych, sędziów, prokuratorów, rolników, górników) ograniczyć o połowę wydatki na sejm, senat. Ale co tam kraj tonie w długach a Kancelaria Prezydenta co roku domaga się o kilkanaście milionów więcej - 2012 r. Komorowski zażyczył sobie o 16 mln. więcej niż w roku 2011 (a i tak utrzymanie prezydenta kosztuje nas każdego roku dużo więcej niż całego dworu łącznie z królową w WIelkiej Brytanii). Tusk mnoży kolejne etaty i stanowiska a nam szarym obywatelom każą zaciskać pasa i fundują horrendalne podwyżki.

    Odpowiedz
  • c(2011-05-11 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    pękam ze śmiechu na wypowiedzi niektórych "ekonomistów" od siedmiu boleści !
    i proponuję otwierać od jesieni przynajmniej po 3 konta , bo to co dostaniecie od pisu na pewno się wam na jedno nie zmieści !

    Odpowiedz
  • :)(2011-05-11 20:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rządził jeszcze Janusz Korwin Mikke:)

    Odpowiedz
  • lollander(2011-05-11 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    "Za około 50 – 70 mld zł odpowiadają obniżki podatków i parapodatków – PIT i składki rentowej. – To wpłynęło na wzrost deficytu o 2,4 proc. PKB, z tego: za 0,8 proc. PKB odpowiada wprowadzenie dwóch stawek podatku dochodowego zamiast trzech, za 0,4 proc. PKB wprowadzenie ulgi na dzieci, za 1,2 proc. obniżenie składki rentowej/.../ "

    piękne liczby...

    "Ekonomiści wskazują jednak, że niższe koszty pracy z drugiej strony przysporzyły budżetowi dochodów. Więcej ludzi pracuje, płacą więcej do ZUS i fiskusa. A firmy ze względu na wyższy popyt sprzedają więcej towarów."

    oo, a tutaj już nie ma liczb? a czemu przecież to niby ekonomiści wyliczali...chyba że nie chceli tego wyliczyć...
    Powyższy przykład, był lekcją manipulacji informacją.

    "Zaznacza też, że wbrew informacjom, które przedstawia rząd, transfery do OFE przyczyniły się do wzrostu deficytu w bardzo niewielkim stopniu."

    w niewielkim? 7,3% z każdej pensji w skali kraju to niewiele? Bezczelnie widać, że to pisali ci sami ekonomiści, których zatrudniają m.in. OFE. We własne gniazdo srać nie będą...Nie ma to jak oszukiwać ludzi...

    Odpowiedz
  • ciekavski(2011-05-11 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    Bankowcy i finansiści sterujący politykami zgotowali nam ten los?

    Odpowiedz
  • wit(2011-05-11 22:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem czego chcecie ?, przecież jest dobrze, tak mówią niektózy.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-05-11 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro Polską zarządza (trudno mówić o rządzeniu jeśli się czeka na cuda) malarz kominów przemysłowych,który do współpracy zatrudnił kolegów z boiska,to czego dobrego można się spodziewać ?
    Trzygodzinne expose Tuska i po trzech latach efekty jakby Lepper był w rządzie.Jak mogliśmy się nabrać na te puste obietnice i wizje,których Tusk nigdy nie miał zamiaru zrealizować.Jesienią trzeba wyeliminować obecnych uzdrawiaczy a napewno pajaców z pod znaku PSL. Dość !!! dla sługusów kleru i spekulantów.

    Odpowiedz
  • tadek(2011-05-11 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jak czytam te wspaniałe pomysły o róznych likwidacjach czegoś tam i jescze czegoś, to ja mam propozycje aby zlikwidować wszystkich cwaniaków i oszustów takich co to nic nie dają a krzyczą że im się wszystko należy.

    Odpowiedz
  • mgr(2011-05-11 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak inni ale ja słyszłem, że w obecnym ustroju powszechnej szczęśliwości to takie rzeczy jak dzisiaj w Polsce to nie mają miejsca. Bo miało być tylko dobrze a tym czasem, no własnie jak jest ? bo to co sie pisze o tym nie świadczy o luksusie.

    Odpowiedz
  • mateusz(2011-05-11 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    do crakena: zachowania rządzących są pochodną oczekiwań elektoratu. Każdy wyborca jest za reformami dopóki nie dotyczą jego i dlatego bez silnego charakteru rządzących i mądrej opozycji (zamiast wykorzystującej każdą sposobność dokopania rządowi) nie uda im się przeprowadzić jakichkolwiek rozsądnych reform.

    Odpowiedz
  • olo(2011-05-11 22:36) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO jest cicho o SZAREJ STREFIE ? ! ! ! Podobież to 15% PKB. Czyzby w Polsce zapanowała jedynie uczciwość nie "kręcono lodów"

    Odpowiedz
  • dość pobłudy(2011-05-11 22:42) Zgłoś naruszenie 00

    walka z kibicami to TEMAT ZASTĘPCZY aby właśnie odwrócić uwagę od megarosnącego długu rządów nieudacznika i fajtłapy nomen omen byłego kibola Lechii a jeszcze po cichu teraz Komo-ruski podpisał ustawę o szpitalach pora się przyjrzeć jak korzystną ludziom Chyba sam wyjdę niedługo z bejsbolem i po-wołam się na Żakowskiego MEDIA NIEZALEŻNE GDZIE JESTEŚCIE

    Odpowiedz
  • klakier(2011-05-12 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie dług- TO PROSTE,w kieszeniach klerykałów i kleru. KONKORDAT 10mld/rok x 21 lat [lenna-hołdu]= 210 mld + wyłudzenia kasy dla swoich. POLSKIM NIESZCZĘŚCIEM jest KOŚĆIÓŁ KATOLICKI i wprowadzeni do rządu klerykałowie z "S", za w/w konkordat. Dotąd będzie żle, dopuki będziemy wasalami Watykanu i płacili "myto" klarowi na utrzymanie Watykanu.

    Odpowiedz
  • edi(2011-05-11 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Już w starożytności mówiono, że ludziom potrzeba chleba i igrzysk. Z chlebem tak sobie bo rozwarstwienie w społeczeństwie coraz wieksze a głodny dla sytego jest nieudacznikiem, którego udało sie oszukać głodową pensją. Igrzyska właśnie mamy mieć. Pięć stadionów każdy średnio po 1 mld zł za pożyczone pieniądze i za, które odstetki będziemy płacić jeszcze długo. Także całe społeczeństwo będzie płacić za przyjemności nielicznych i nie koniecznie ślicznych. "Gratulacje" za takie rządy.

    Odpowiedz
  • Jan(2011-05-12 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    do olo
    A kto ma walczyć z szarą strefą ? urzędnik US, który na przeprowadzenie kontroli ma 12 dni??? Przecież ograniczenie czasu trwania kontroli to działanie mające na celu ograniczenie wykrywalności szarej strefy. Czy dopiero nasi prominenci zrozumieja co zrobili gdy nie będzie pieniędzy na ich diety i pobory. Czy nie widzą, że co roku coraz mniej wpływa do budżetu z podatków (z wyjątkiem VAt ale to "zasługa" wzrostu cen) a nie wykrywalności i zmniejszania szarej strefy. Dlaczego jedni płaca uczciwie podatek od każdej zarobionej złotówki a drudzy śmieją im się w twarz i kolejny raz wyjeżdżają na seszele. Ktoś kto uczciwie rozlicza się z fiskusem nie musi się bać kontroli

    Odpowiedz
  • roadster(2011-05-12 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    A głupi naród dalej nic nie rozumie.

    Odpowiedz