Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają po informacjach o śmierci Osamy bin Ladena - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,72 centów, do 112,21 USD.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,17 USD, do 124,72 USD za baryłkę.

Osama bin Laden nie żyje - podały w niedzielę wieczorem (czasu USA) amerykańskie media.

Jego śmierć była wynikiem akcji amerykańskich sił specjalnych. Przywódca Al-Kaidy zginął w Islamabadzie, stolicy Pakistanu. Znaleziono tam jego zwłoki.

Prezydent Barack Obama złożył specjalne oświadczenie w sprawie śmierci bin Ladena. Powiedział, że wytropienie szefa Al-Kaidy było priorytetowym zadaniem USA.

"Rynek czekał na jakieś newsy, aby możliwy był wyraźniejszy ruch w którymś kierunku. teraz mamy informację dnia, która powinna utorować drogę do znaczącej korekty cen" - mówi Stephen Schork, prezes firmy konsultingowej The Schork Group w Villanova.

Ropa w USA zdrożała w piątek o 1,07 USD, do 113,93 USD za baryłkę, najwyższego poziomu zamknięcia od 29 września 2008 r.