Pozyskane pieniądze mają pomóc spółce zwiększyć skalę działalności i poprawić rentowność. Kapitały własne banku wzrosną z 195 mln zł do 330 mln zł. Transakcja czeka na zatwierdzenie przez KNF.

Bank nadal będzie rozwijał ofertę consumer finance, rozszerzając ją m.in. o kredyty ratalne. Zdaniem ekspertów może być to dobre posunięcie, bowiem z rynku kredytów ratalnych wycofali się duzi gracze, m.in. BPH.

Bank szuka dla siebie nisz. Ma zamiar rozwijać współpracę ze szkołami językowymi i przygotować produkt dla ich klientów. W ofercie mają się również pojawiać kredyty i pożyczki hipoteczne.

W ciągu najbliższych 3 lat bank chce zwiększyć sumę aktywów z niecałego 1 mld zł do 5 mld zł. Do tego czasu liczba klientów ma wzrosnąć do 300 tys. Ma temu służyć rozwój sieci sprzedaży.

Obecnie Meritum ma ponad 50 oddziałów partnerskich, a do końca roku ma ich być ponad 100. Bank, który jako pierwszy w Polsce oferował możliwość założenia lokaty przez internet, zamierza rozwijać ten kanał sprzedaży.

Innova Capital na razie nie ma zamiaru sprzedać udziałów w spółce. Dojdzie do tego, kiedy bank zwiększy skalę działalności, czyli jak oceniają eksperci funduszu, za 3 lata.

Przedstawiciele Innovy twierdzą, że bank w połowie tego roku ma szansę osiągnąć próg rentowności.

– Problemem są rezerwy na zagrożone kredyty, gdyby wyłączyć ten czynnik, bank już dawno przynosiłby zyski – mówi Krzysztof Kulig.

Obecnie Meritum Bank jest w czwartej dziesiątce rynku, jeśli chodzi o wielkość aktywów.