Świąteczne stoły Polaków nie były tak obfite jak rok temu - wynika z badań przeprowadzonych przez portal internetowy Money.pl, który przeanalizował tegoroczne, wielkanocne deklaracje wydatkowe Polaków.

"Polacy, podobnie jak w ubiegłym roku, w zdecydowanej większości planowali wydać na przygotowanie świąt wielkanocnych do 500 zł" - wynika z ankietowych badań Money.pl. Taką kwotę planowało przeznaczyć na świąteczne sprawunki blisko trzy czwarte ankietowanych. Ponad pół tys. zł na jedzenie i ugoszczenie bliskich planowało wydać 15 proc. badanych.

Według portalu, po rezultatach czwartej z kolei ankiety wielkanocnej widać, że utrzymujący się w poprzednich latach poziom wydatków na święta nie uległ zmianie, mimo tego, iż w ostatnich miesiącach "uderzyły nas po kieszeni" podwyżki cen żywności. Można więc wnioskować - jak podkreślają analitycy Money.pl - że przy zbliżonych do ubiegłorocznych wydatków, świąteczne posiłki były w tym roku nieco skromniejsze.

Święta - podobnie jak w poprzednich latach - spędziliśmy w większości we własnych domach. Plany wyjazdu turystycznego podczas świat deklarowało jedynie 4 proc. ankietowanych.

Z kolei wśród tych, którzy kultywują tradycję obdarowywania prezentami z okazji Wielkanocy, dominują zwolennicy dawania słodyczy (52 proc.), zabawek (38 proc.), kosmetyków (30 proc.) i książek (25 proc.). Stąd też kwoty jakie ankietowani przeznaczają na "zajączkowe podarki" mieszczą się w większości w przedziale do 300 zł.

Ankietę przeprowadzona została między 15 a 20 kwietnia wśród 8457 użytkowników Money.pl. Wyniki zostały porównane z analogicznymi badaniami przeprowadzonymi przed świętami wielkanocnymi w latach 2008-2010.