Rząd stworzył ok. 20 tysięcy miejsc pracy w ramach nadzwyczajnych środków walki ze skutkami kataklizmu. Jednak wg szacunków liczba chętnych wyniesie kilkadziesiąt tysięcy po uwzględnieniu bezrobotnych z sąsiednich prefektur Iwate i Fukushima, które podobnie jak Miyagi zostały zniszczone przez wstrząsy i falę tsunami.

Jak wynika z danych urzędu pracy w Miyagi, ponad 80 proc. wszystkich wniosków nadeszło z miast położonych na wybrzeżu, np. Ishinomaki i Kesennuma. "Świadczy to o niemal całkowitej zapaści przemysłu rybnego na skutek przejścia tsunami" - wyjaśnił przedstawiciel urzędu.

Japońskie ministerstwo zdrowia, pracy i dobrobytu przyznało prawo do ubiegania się o zasiłek osobom, które były zmuszone wybrać się na tymczasowy urlop ze względu na kiepską kondycję ich dotychczasowych miejsc pracy.

Zdaniem urzędników, rząd będzie wkrótce zmuszony przedsięwziąć dodatkowe środki w walce z rosnącym bezrobociem.

Tymczasem Masataka Shimizu, prezes TEPCO - operatora uszkodzonej w trzęsieniu ziemi elektrowni atomowej Fukushima - spotkał się w piątek z gubernatorem prefektury Miyagi, Yuhei Sato, aby osobiście przeprosić za kryzys nuklearny, do jakiego doszło w siłowni.

Shimizu już wcześniej dwukrotnie ubiegał się o to spotkanie, jednak gubernator odmawiał, mówiąc, że "gniew i strach mieszkańców tej prefektury osiągnęły szczyt". Prezes ma w planach dalsze spotkania z miejscowymi władzami i mieszkańcami.

W elektrowni atomowej Fukushima od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi trwa dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 w skali Richtera i fale tsunami uszkodziły system chłodzenia reaktorów, powodując poważny wyciek radioaktywny.