Inflacja przeraża Europę, a w USA nikt się jej nie obawia

autor: Jędrzej Bielecki16.04.2011, 03:00

Polska – 4,3 procent, Wielka Brytania – 4,4 procent, Chiny – 5,5 procent, Indie – 10 procent. O tyle spada wartość pieniądza wskutek wzrostu cen. Inflacja – napędzana podwyżkami cen paliwa oraz żywności – wymknęła się spod kontroli rządów i rujnuje założenia budżetowe. Niespotykany od lat wzrost cen ujawnił fundamentalną różnicę między największymi bankami centralnymi świata, które spierają się o to, czy należy w ogóle walczyć z inflacją, a jeśli tak, to jakimi metodami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

 • Darecki Lodz(2011-04-16 10:41) Zgłoś naruszenie 00

  Kompletne bzdury na temat Fed US.
  1. Od konca lat 90-tych USA zagrozone byly deflacja, a nie inflacja
  2. Wpompowywanie $/ Bernenke - wprowadzenie plynnosci do systemu finansowego po krachu finansowym spowodowanym przez banki (tak jak w 1907 - prawie dokladnie 100 lat wczesniej!!!). Potencjalny nawis inflacyjny zostanie zlikwidowany kiedy system stanie sie wystarczajaco "plynny". Bernanke powiedzial kiedy: kiedy spadnie bezrobocie!
  3. Fed i EBC - nie walcza ze zoba - kazdy robi co uwaza za sluszne dla swoich gospodarek. Kurs $/e na biezaco pokazuje co sadza o tym rynki, czyli ludzie.
  4. Fed - jest instytucja niezalezna od rzadu! Jest bankiem dzialajacym dla zysku!! Fed przynosi zysk odprowadzany do skarbu panstwa - USA!!!
  5. Cel Fed - kontrolowanie inflacji - docelowo 2-2.5% - jako glowny/optymalny wskaznik gospodarczy.
  6. Ekonomisci amerykanscy nie musza byc jednoczesnie politykami. Moga podejmowac decyzje na podstawie wiedzy i znajomosci praw ekonomicznych bez obawy o utrate pracy z przyczyn politycznych (Greenspan/ Bernanke). Stad m.in. lepsze wyniki gosp. US.
  7. Marek Belka - "szkola" amerykanska. Stad podejscie do inflacji.

  Odpowiedz
 • Mateusz(2012-01-21 00:53) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdury! "Ceny żywności oraz paliwa to dwa podstawowe składniki napędzające w ostatnich miesiącach inflację." Już dalej nie czytam bo szkoda czasu... od kiedy wysokie ceny napedzają inflację? CENA DOPASOWUJE SIĘ DO ILOŚCI ŚRODKA PŁATNICZEGO A NIE ODWROTNIE! a więc to podaż pieniądza napędza wysokie ceny !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane