Bank Goldman Sachs wprowadzał w błąd klientów i Kongres w sprawie obstawiania przez firmę papierów wartościowych powiązanych z rynkiem nieruchomości – oświadczył przewodniczący komisji amerykańskiego senatu badającej przyczyny kryzysu finansowego, cytowany przez agencję Bloomberg.

Prezentując ustalenia śledztwa prowadzonego od dwóch lat senator Carl Levin powiedział, że Departament Sprawiedliwości i Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, SEC powinny ocenić, czy Goldman Sachs złamał prawo wprowadzając w błąd klientów, którzy kupili skomplikowane papiery wartościowe, znane jako collateralized debt obligations (CDOs – instrumenty sekurytyzacji) nie wiedząc o tym, że bank skorzysta na spadku ich wartości.

Demokrata z Michigan uważa również, że prokuratorzy federalni powinni rozważyć wniesienie wstępnych oskarżeń przeciwko Lloydowi Blankfeinowi, dyrektorowi wykonawczemu Goldman Sachs oraz innym obecnym i byłym pracownikom banku, którzy zeznawali w zeszłym roku w Kongresie. Zaprzeczyli oni bowiem pod przysięgą, jakoby bank zajmował pozycje finansowe na rynku hipotecznym wyłącznie w celu osiągnięcia własnego zysku. Jak podkreślił Levin deklaracje te okazały się nieprawdziwe.

Liczący 640 stron raport komisji wskazuje, że główną winę za załamanie się rynku w 2008 roku ponoszą banki, które zarobiły miliardy dolarów tworząc i sprzedając produkty finansowe, które eksplodowały równocześnie z rynkiem nieruchomości. Największe ostrze krytyki raport kieruje pod adresem banków inwestycyjnych, zwłaszcza Goldman Sachs i Deutsche Bank, które rozprowadzały CDO-sy wsparte na ryzykowanych pożyczkach, co do których sami pracownicy banków byli przeświadczeni, że najpewniej stracą one na wartości.