Komunikat ogłoszono nazajutrz po tym, gdy japoński producent samochodów wprowadził podobne przerwy w działalności swoich zakładów w Ameryce Północnej. Marcowe trzęsienie ziemi i tsunami w północnej Japonii uszkodziło maszyny oraz zerwało dostawy energii w japońskich fabrykach koncernu wytwarzających podzespoły i części – podaje serwis BBC

W Europie produkcja zostanie wstrzymana w dniach 21-22 kwietnia oraz 25-29 kwietnia i 2 maja. W Polsce w tym czasie stanie zakład w Jelczu-Laskowicach, gdzie produkowane są silniki wysokoprężne do modeli Toyoty montowanych w zakładach koncernu w Europie, a także w Afryce. 

Identyczne przestoje obejmą także fabryki w Burnaston i Deeside w Wielkiej Brytanii, Adapazari w Turcji i Valenciennes we Francji. 

Japońskie zakłady koncernu już wznowiły działalność, ale w ograniczonym zakresie. Fabryki Toyoty na wyspach archipelagu zostaną znowu zamknięte od 27 kwietnia do 9 maja, chociaż przerwa ta zbiega się z tradycyjnym w Japonii okresem świątecznym, zwanym Złotym Tygodniem.