Od 14 do 18 kwietnia 2011 roku inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje spółki KRUK w punktach obsługi klienta Domu Inwestycyjnego BRE Banku oraz Domu Maklerskiego BZ WBK na terenie całej Polski.

Spółka poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej, że dzięki pieniądzom z emisji (46,6 mln zł brutto i 43,3 mln zł netto) "w jeszcze większym stopniu skorzysta z prognozowanego w najbliższych latach tsunami złych kredytów i dynamicznego wzrostu rynku zarządzania należnościami".

Pieniądze z emisji akcji zostaną przeznaczone na zakup portfeli wierzytelności do windykacji, głównie bankowych.

"Rynek złych kredytów rośnie. W ciągu trzech lat zwiększył się trzykrotnie z 11 mln zł w 2007 roku, do 33 mln zł w 2010 roku. Chcemy utrzymać pozycję lidera i zwiększyć udziały. Według szacunków, w najbliższych czterech latach na rynek trafi 4 mld zł wierzytelności od banków. To oznacza, że spółka, by nie tracić udziału w rynku musi wydać 1 mld zł" - powiedział prezes Grupy KRUK Piotr Krupa .

Jego ambicją jest, aby KRUK stał się największą firmą windykacyjną w tej części Europy.

"Chcemy realizować plany dalszej ekspansji zagranicznej. Po sukcesie w Rumunii (firma ma 30-procentowy udział w rynku, co daje jej pierwszą pozycję na rumuńskim rynku) widzimy duże możliwości zajęcia w krótkim czasie wiodącej pozycji na rynku zarządzania wierzytelnościami w Czechach i na Węgrzech. Naszym celem jest stworzenie największej firmy windykacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej" - mówi Krupa.

Spółkę w tym roku zasilić mają nie tylko pieniądze z emisji akcji

Spółkę w tym roku zasilić mają nie tylko pieniądze z emisji akcji. "Możliwa jest emisja obligacji, która da nam dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych" - powiedział członek zarządu KRUK Michał Zasępa.

Pieniądze mają być przeznaczone, również na rozwijanie dotychczasowej działalności Grupy KRUK, m.in kredytów "NOVUM".

Grupa KRUK jest multioperatorem windykacyjnym. W 2010 roku zanotowała 164,3 mln zł przychodów, czyli o 28 proc. więcej niż w 2009 roku, które wyniosły 128,6 mln zł. Jeszcze mocniej wzrósł zysk netto Grupy KRUK. W 2010 roku wyniósł on 36,1 mln zł i był o 54 proc. wyższy niż w 2009 roku. Na poprawę osiąganych marż w ubiegłym roku duży wpływ miała polityka systematycznego zmniejszania relacji kosztów operacyjnych do osiąganych przychodów.

W 2010 roku grupa Kruk przyjęła do windykacji i obsługi w Polsce oraz Rumunii pakiety spraw o wartości 5,9 mld zł. W samej Polsce było to 3,8 mld zł. Obecnie właścicielem ponad 78 proc. akcji spółki jest fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, 16,8 proc. należy do prezesa Piotra Krupy, a 4 proc. posiadają menadżerowie firmy.