Największa w Polsce spółka z sektora HR planuje w najbliższych miesiącach zakup 2 – 3 spółek z sektora outsourcingu. Przeznaczy na to nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Ponadto lada dzień może złożyć prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego, a debiut ma nastąpić w drugim lub trzecim kwartale tego roku.

Debiut Work Service zapowiadany był już od trzech lat, ale został wstrzymany z powodu zawirowań na rynku finansowym.

Skorzystać z koniunktury

Teraz spółka chce skorzystać z lepszej koniunktury na giełdzie i – co ważniejsze – rosnącego zapotrzebowania klientów na świadczone przez nią usługi. Ten ostatni czynnik powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe. W 2009 roku przychody grupy wyniosły 364 mln zł, a zysk netto 9,4 mln zł. Zeszły rok to już ponad 500 mln zł przychodów i ponad 16 mln zł zysków.

Work Service jest agencją pracy świadczącą usługi w rekrutacji wykwalifikowanych pracowników oraz użyczaniu firmom pracowników tymczasowych. Rocznie Work Service obsługuje około 1,2 tysiąca firm, do których kieruje do pracy około 100 tysięcy osób.

Work Service działalność rozwija nie tylko przez nowe oddziały firmy, lecz także przez przejęcia i budowę sieci franczyzowej. Teraz chce kupić spółki specjalizujące się w outsourcingu informatyków i inżynierów, aby do grona klientów dołączyć firmy z branży IT oraz nowych technologii.

– Naszym celem jest konsolidacja mocno podzielonego rynku HR w Polsce pod marką Work Service – deklaruje Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service. – Dzięki silnemu dokapitalizowaniu przejmowanych spółek rozszerzymy ich pole działania w docelowych segmentach rynku – dodaje Hanczarek.

Firma w podobnych przejęciach ma już doświadczenie, ponieważ w ostatnich latach przejęła cztery branżowe firmy outsourcingowe w sumie za ponad 100 mln złotych. Były to między innymi lider w preselekcji kandydatów do pracy Exact Systems, spółka Medi Staff czy SellPro. Wszystkie działają w sektorach FMCG, automotive i medycznym i mają już własne grono klientów.

Europejski potentat

Ale na tym nie koniec. – Cały czas zbieramy oferty i wyceny spółek chętnych do rozpoczęcia z nami negocjacji. Jesteśmy otwarci na propozycje, gdyż lista potencjalnych spółek do przejęcia nie została jeszcze zamknięta – tłumaczy Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Service. – Akwizycje i rozwój sieci franczyzowej to odpowiedź na silnie rosnący rynek. Mamy także wizję budowy potentata na środkowoeuropejskim rynku pracy – dodaje.

Poza Polską firma obecna jest też w Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech, Holandii, Rosji oraz na Słowacji i Ukrainie.