Monako zostało w 2010 roku już trzeci rok z rzędu najdroższym na świecie rynkiem luksusowych rezydencji z uwagi na ogromny pęd bogaczy do posiadania domu w księstwie, w którym nie obowiązuje podatek dochodowy.

Przeciętny koszt domu lub apartamentu w Monako wynosi 65,6 tys. dolarów za metr kwadratowy – wynika z globalnego indeksu cen luksusowych domów, opracowanego przez londyńską agencję nieruchomości Knight Frank. Drugie miejsce zajmuje Londyn z średnią ceną 56,3 tys. dolarów za metr kwadratowy, a trzecie Paryż – ze stawką 40,5 tys. dolarów. Trzy kolejne najdroższe lokalizacje znajdują się także we Francji – pisze agencja Bloomberg.

Największą transakcją w Monako w zeszłym roku było kupno luksusowego apartamentu (penthouse) La Belle Epoque o powierzchni 1600 mkw za 240 mln euro. W imieniu anonimowego nabywcy z Bliskiego Wschodu umowę kupna zwarli we wrześniu znani deweloperzy z Londynu, bracia Christian i Nick Candy.

Jak podkreśla Liam Bailey z Knight Frank rok 2010 potwierdził dominację sprawdzonych i przetestowanych lokalizacji z bezpieczną infrastrukturą oraz w stabilnym otoczeniu politycznym i prawnym, takich jak Londyn, Nowy Jork i Paryż. W zeszłym roku najwięcej, bo o 21 proc., podrożały luksusowe rezydencje w Szanghaju, gdzie cena metra kwadratowego na tym rynku wzrosła do 17,7 tys. dolarów. Za chińską metropolią uplasowały się Mumbai (d.Bombaj) i Singapur.