Na liście znalazło się aż 367 utrudnień, rządowych zaniechań i nielogicznych rozwiązań prawnych, które zdaniem Henryki Bohniarz, prezydent Lewiatana, sprawiają, że warunki prowadzenia interesów w Polsce należą do najgorszych w Europie.

W tym roku najwięcej barier przybyło w sferze związanej z wykorzystaniem unijnych funduszy strukturalnych (21) i ochroną środowiska (9).

Największych kłopotów polskim firmom nastręczają skomplikowane procedury podatkowe, koszty związane z rejestracją firmy i jej upadłością, prowadzenie dokumentacji pracowniczej czy realizacja inwestycji budowlanych. – Najbardziej rozczarowuje brak funkcjonowania jednego okienka – twierdzi Katarzyna Urbańska z departamentu prawnego Lewiatana.

Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha uważa, że głównym grzechem rządu są deklaracje, za którymi nie idą realne działania. – Państwo musi uwolnić firmy z nadmiernych potrzeb rejestracyjnych i statystycznych – mówi. I dodaje: – Nowe przepisy zamiast upraszczać, komplikują ich sytuację. Tak jak było chociażby w przypadku zmian dotyczących rozliczenia VAT przy leasingu pojazdów.