Kataklizm w Japonii oraz rewolucje w Libii, Tunezji i Egipcie sprawiają, że inwestorzy szukają bardziej stabilnych lokalizacji pod centra biznesowe i outsourcingowe. A polskie samorządy coraz sprawniej pozyskują takich inwestorów z dziedziny nowoczesnych usług.

– W większości miast są bardzo dobrze zorganizowane działy wspierania przedsiębiorców realizujących inwestycje na swoim terenie – mówi „DGP” Michał Turczyk z zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte.

Przedsiębiorcy otrzymują nie tylko zwolnienia z podatków lokalnych czy nawet dochodowego (np. w lubelskiej specjalnej strefie ekonomicznej aż do 2020 r.), ale mogą liczyć na budowę infrastruktury oraz wykształcenie specjalistów. To właśnie młodzi, wykształceni pracownicy przyciągają centra usług biznesowych i outsourcingowych. Obecnie działa ich już ponad 300. Zajmują się obsługą finansową, księgową. Coraz częściej światowe koncerny lokują u nas także swoje ośrodki badawcze. Przykładem jest tu IBM, który zamierza otworzyć takie centrum we Wrocławiu.

– W roku 2010 Polska jako zielona wyspa Europy udowodniła, że może przyciągać nie tylko fabryki, ale też nowoczesne inwestycje z dziedziny usług biznesowych – mówi Tomasz Podolak z agencji konsultingowej LinkLeaders. Najnowszy raport tej firmy wskazuje, że ostatnie wydarzenia w północnej Afryce, Japonii i Meksyku stały się dodatkowym impulsem dla wielu inwestorów do szukania stabilnych lokalizacji.

Dlatego w Polsce, która już jest liderem centrów usług w regionie, przygotowywane są kolejne inwestycje. Tylko w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych trwają prace nad 36 projektami. Kolejne negocjują samorządy. Robią to zresztą bardzo profesjonalnie. W 2010 r. Kraków zwyciężył w organizowanym przez firmy outsourcingowe rankingu Global Services & Tholons w kategorii emerging (wyłaniający się).

Do walki o centra coraz mocniej włączają się mniejsze ośrodki. Np. Płock, wykorzystując 61 mln zł unijnej pomocy, buduje Centrum Usług Biznesowych Park.– Mamy kompleksową ofertę: najwyższej klasy infrastrukturę oraz pakiet HR obejmujący rekrutację i szkolenie kadr – mówi Iwona Lewandowska, prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Wybrane inwestycje realizowane w 2010 i 2011 r.

● Centrum usług wspólnych Ernst & Young we Wrocławiu – zatrudni co najmniej 200 osób.

● Bankowe centrum usług wspólnych Citibank International – Warszawa, Łódź i Olsztyn – ponad 350 miejsc pracy.

● Centrum usług IT IBM Global Services Delivery Centre we Wrocławiu – zatrudni aż 3 tys. osób. Firma zainwestuje blisko 75 mln zł, a kolejne 31,5 mln zł dołoży rząd.

● Centra Usług Geoban w Gdyni i we Wrocławiu – ponad 450 miejsc pracy.

● Centra badawczo-rozwojowe Tieto Poland we Wrocławiu i w Szczecinie – 500 osób.

● Centrum zakupowe BSH w Łodzi – rozpocznie działalność w II kw. 2011 r. – zatrudni ok. 50 osób.

● Centrum usługowo-księgowe Ikei w Poznaniu – docelowo ma zatrudnić 700 osób.

● Centrum usług finansowych, IT i marketingowych Amway w Krakowie – docelowo ma zatrudnić 200 osób.

Źródło: informacje z firm, agencja Link Leaders