Nowy produkt na rynku nieruchomości: firmy oferują pomoc w sprzedaży i wynajęciu mieszkania. One zarabiają na prowizji, a klient ma mniejsze koszty i dodatkowy dochód.
Reklama
Agencje nieruchomości oferują nową usługę dla osób posiadających duże mieszkania w atrakcyjnych częściach miast. Proponują ich sprzedaż, a za uzyskane w ten sposób pieniądze kupno dwóch mniejszych: jedno do zamieszkania, a drugie na wynajem.
Oferta jest skierowana głównie do emerytów. Wielu z nich posiada atrakcyjne mieszkania, ale z powodu niskich dochodów mają problemy z ich utrzymaniem.
W ramach prowizji agencje pomagają nie tylko znaleźć właścicielom odpowiednie lokale, ale mogą je wyremontować, a nawet znaleźć najemców. Na przykład firma Home Broker gwarantuje, że nawet jeśli mieszkanie na wynajem będzie stało puste, to wypłaci właścicielowi co miesiąc 80 proc. wartości rynkowego czynszu. Jeżeli więc opłata za wynajem w ramach umowy gwarantowanego najmu wynosi 1500 zł miesięcznie, to Home Broker wyłoży 1200 zł z własnych pieniędzy. Jeżeli zaś znajdzie nabywcę, to właściciel dostanie 1350 zł, a pozostałe 150 zł trafi do agencji w ramach prowizji.
Z wyliczeń analityków Expandera wynika, że zyski z wynajmu małego mieszkania mogą być nawet dwa razy wyższe niż odwrócona hipoteka, czyli dożywotnia renta, którą można dziś dostać w zamian za mieszkanie. W Funduszu Finansowym Dom, który ją oferuje, osoba która przekaże mieszkanie warte 400 tys. zł, dostanie 400 – 800 zł renty miesięcznie w zależności od płci i wieku. Biorąc pod uwagę przeciętną długość życia, wypłacane świadczenia stanowią zwykle nie więcej niż 30 – 40 proc. wartości mieszkania.
Warunki powinny się poprawić, gdy wejdzie w życie ustawa o odwróconej hipotece. – Pozwoli ona zaoferować tę usługę bankom, a jeśli będzie konkurencja, to wzrosną renty – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.
Dziś dla emerytów bardziej opłacalna jest zamiana dużego lokum na dwa mniejsze. Z wyliczeń Home Brokera wynika, że osoba, która sprzeda stumetrowe mieszkanie w centrum i kupi dla siebie lokal o połowę mniejszy, a resztę pieniędzy przeznaczy na zakup mieszkania do wynajęcia, miesięcznie mogłaby liczyć dochód na poziomie 1,5 tys. zł w Warszawie, 1,2 tys. zł w Krakowie, 1 tys. zł we Wrocławiu i ponad 500 zł w Łodzi i Katowicach.
Oszczędziłaby też na czynszach. Z danych GUS wynika, że w warszawskich dzielnicach: Śródmieście, Żoliborz czy Mokotów, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 10 – 12 tys. zł, ludzie po 60. roku życia stanowią nawet 30 proc. mieszkańców. Podobnie jest w atrakcyjnych dzielnicach Krakowa, Trójmiasta, Poznania czy Wrocławia.
PRAWO
Na czym polega odwrócona hipoteka
Bank lub inna instytucja finansowa będzie wypłacać właścicielowi nieruchomości comiesięczną lub wypłaci jednorazową wypłatę za to, że zobowiąże się on do zrzeknięcia się praw do domu lub mieszkania po śmierci.
Usługa ta będzie przeznaczona dla osób w wieku powyżej 60 lat i posiadających jedno z poniższych praw:
● prawo własności nieruchomości,
● prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
● prawo wieczystego użytkowania nieruchomości,
● spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Ofertę taką posiada 10 krajów UE. Jest tez popularna w USA. W Polsce jest w fazie projektu. Ma trafić do konsultacji międzyresortowych i społecznych.