"Gdy będziemy mieli już wdrożoną dyrektywę o bezpieczeństwie nuklearnym oraz gdy sfinalizujemy testy wytrzymałości (ang. stress tests) do końca tego roku, wtedy w przyszłym roku Komisja Europejska może zaproponować rewizję przepisów dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego i być może zarekomenduje dalsze kroki, żeby podnieść europejskie standardy" - powiedział Oettinger w poniedziałek na konferencji prasowej po nadzwyczajnym posiedzeniu 27 ministrów ds. energii.

Oettinger pytany przez dziennikarzy o wiarygodność takich testów w sytuacji, gdy mają brać w nich udział operatorzy elektrowni jądrowych, odparł, że "z pewnością będziemy angażować także operatorów w całe to zadanie, ale to kraje członkowskie razem z KE oraz eksperci będą ustanawiali kryteria przeglądu systemów bezpieczeństwa".

Dziennikarze byli też zainteresowani, co będzie, gdy jakaś elektrownia nie przejdzie testu wytrzymałości. "Dyskutowaliśmy też nad tym, nie mam na to dokładnej, technicznej odpowiedzi w tej chwili. W ciągu następnych miesięcy chcemy mieć plan awaryjny i dlatego KE będzie pracowała z władzami krajów UE" - powiedział minister rozwoju Węgier Tamas Fellegi. Węgry przewodniczą w tym półroczu UE.

Ministrowie ds. energii spotkali się w związku z awariami w elektrowni jądrowej w Japonii

Ministrowie ds. energii spotkali się w poniedziałek w związku z awariami w elektrowni jądrowej w Japonii, wywołanymi trzęsieniem ziemi i tsunami. Wnioski ze spotkania mają być przekazane na czwartkowo-piątkowy szczyt UE, a ministrowie po raz kolejny będą rozmawiać o bezpieczeństwie europejskich reaktorów energetycznych w czerwcu.

Uczestniczący w spotkaniu w Brukseli wiceminister gospodarki Marcin Korolec powiedział polskim dziennikarzom, że dla Polski przeprowadzenie takich testów przez inne kraje UE może oznaczać nowe wymagania dla planowanej elektrowni jądrowej. "Dla takiego kraju jak Polska, który jest na początku budowy energetyki jądrowej, to im wyższe standardy bezpieczeństwa będą funkcjonować w tym obszarze, tym lepiej" - podkreślił. Polska chce wybudować pierwszą elektrownię jądrową w 2020 roku.

Jak poinformował Korolec, katalog kryteriów do przeprowadzenia testów wytrzymałości ma być zakończony w drugim kwartale bieżącego roku, jednak zapowiadane przez Oettingera oraz część krajów UE ich zakończenie do końca roku określił jako "dosyć optymistyczne".