W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod nową inwestycję w podstrefie Nowy Józefów. Zakończenie budowy i rozpoczęcie produkcji planowane jest na trzeci kwartał 2012 r. Docelowo do nowego zakładu ma zostać przeniesiona cała obecna produkcja odbywająca się w siedzibie firmy przy ul. Drewnowskiej w centrum Łodzi.

Nowa fabryka Polfy-Łódź w Konstantynowie będzie miała powierzchnię ponad 9,5 tys. m.kw. Zatrudnienie w niej ma znaleźć 250 osób. Ulokowane zostaną tam też laboratoria, magazyny i biura firmy.

W fabryce wdrożone zostaną trzy nowe, innowacyjne technologie wytwarzania leków. Dzięki nim zakład ma produkować 21 nowych leków i kosmetyków, w tym oparte na koenzymie Q10, nazywanym koenzymem młodości. Polfa-Łódź zamierza 30 proc. produkcji przeznaczyć na eksport na rynki światowe.

Zdaniem prezesa spółki Marko Dolzana nowy zakład ma gwarantować na kolejne dziesięciolecia rozwój firmy, która za dwa lata będzie obchodziła swoje 80-lecie.

"Chcemy, aby ten nowy obiekt spełniał najwyższe standardy światowe, zarówno jeśli chodzi o warunki pracy dla naszych pracowników, jak i produkowane tu leki. Naszym celem jest znalezienie się w pierwszej pięćdziesiątce firm farmaceutycznych w Polsce, obecnie jesteśmy klasyfikowani w pierwszej setce" - przekonuje Marko Dolzan.

W nowym zakładzie przewidziano m.in. pokój dla matki z dzieckiem oraz podjazdy i mobilny system pracy dla osób niepełnosprawnych. Budynek będzie też wyposażony w kolektory słoneczne o pow. ponad 160 m. kw.

Polfa-Łódź powstała w Łodzi w 1933 roku. Firma oferuje ponad 50 różnych preparatów - leków bez recepty i suplementów diety. Obecnie znana jest na rynku jako wiodący producent preparatów wapniowych opartych na najlepiej przyswajalnej formie wapnia. Każdego roku spółka produkuje ponad 5 mln opakowań produktów, w tym kosmetyków. Od lipca 2008 roku Polfa-Łódź ma nowego właściciela. Pakiet 100 proc. akcji nabyła firma Sensilab Sp. z o.o.

Jak poinformował PAP rzecznik ŁSSE Miłosz Wika, w podstrefie Nowy Józefów (57,2 ha), w części należącej do Łodzi zainwestowały dotąd trzy spółki, m.in. Gillette i Amcor - które stworzyły 1600 miejsc pracy.

W części podstrefy należącej do Konstantynowa Łódzkiego zezwolenia otrzymało kolejnych 10 firm. Na działkach uzbrojonych przez Konstantynów i ŁSEE powstanie kolejnych 600 stanowisk pracy. W sumie na Nowym Józefowie nakłady zrealizowanie i deklarowane wynoszą obecnie ponad 1 mld zł, a liczba deklarowanych i stworzonych miejsc pracy - 2230.

"Właśnie teraz kończy się budowa zakładu chińskiego inwestora YunCheng. Po nim pojawią się kolejne. Na Nowym Józefowie pozostało jeszcze wolnych 7 ha. Do końca tego roku ŁSSE pozyska na tym terenie inwestorów" - zapowiada Wika.