Największy japoński dom maklerski Nomura mianował po raz pierwszy kobietę na stanowisko dyrektora ds. finansowych, co jest powszechnie oceniane jako nietuzinkowe posunięcie w jednej z wiodących firm Japonii.

Junko Nakagawa obejmie swoje nowe obowiązki od 1 kwietnia. Równocześnie Nomura awansowała Jesse Bhattal na stanowisko wiceprezydenta oddziału bankowego – relacjonuje serwis BBC.

Ta ostatnia decyzja mieści się w ramach strategii części wielkich japońskich firm, polegającej na oferowanie znaczących pozycji w firmach dla obcokrajowców, co ma dopomóc w penetrowaniu zagranicznych rynków – twierdzą zgodnie analitycy.Nomura wyjaśniła w komunikacie, że nominowano panią Nakagawa szefem finansowym firmy „nie dlatego, że jest ona kobietą, ale dlatego, że posiada predyspozycje do pełnienia tego stanowiska i realizacji swoich obowiązków”

.Awans jest niezwykłym wydarzeniem w Japonii, gdzie wyższe stanowiska w biznesie są zasadniczo obsadzane wyłącznie przez mężczyzn. „W japońskich instytucjach finansowych tego typu promocja kobiety stanowi wyjątek” – powiedział Czuma Ohno z Credit Suisse w Tokio – „To frapująca decyzja”.