Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą strajku płacowego

03.03.2011, 09:33; Aktualizacja: 03.03.2011, 09:45

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przed rozpoczęciem każdej zmiany informują w czwartek załogę o braku postępu w rozmowach z zarządem m.in. na temat podwyżki płac. Sondują przy tym poparcie górników dla referendum i strajku w kopalniach.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • Drogi Przyjacielu -list otwarty do EuroPOsła....(2011-03-03 11:16) Zgłoś naruszenie 00

  Muszę Ci ogromnie podziękować -- lecz pozwól, że Ci wszystko wyjaśnię od początku.  W szkole podstawowej szło mi z trudem, praktycznie dwa lata powtarzałem 6 klasę, lecz w siódmej dyrektor szkoły zaproponował mi awans, bez uczęszczania do 8-mej abym rozpoczął naukę w szkole górniczej. Tam po roku nauki wyrzucili mnie jako nie nadającego się. Mama załatwiła mi szkołę mechaniki samochodowej lecz po pół roku nauki znów mnie wyrzucili za wagarowanie. Ponieważ moja przyszła żona zaszła w ciążę a byłem już pełnoletni przyjęto mnie do pracy w KWK Borynia w Jastrzębiu o ile dobrze pamiętam (na dole). Lecz tam nie za bardzo podobał się im mój styl pracy i wiesz – pozbyli się mnie. Później pracowałem jeszcze w kilku okolicznych kopalniach „Zofiówka”, ”Krupiński”, ”Jastrzębie” zakład PRG. Zawsze na każde 12 miesięcy pracy miałem do lutego już wybrany urlop wypoczynkowy a później sam rozumiesz przez kolejne miesiące jakieś 7 miesięcy L-4, 30 dni praca i znowu. Czasami mi dawali kopniaka, więc czyściłem papiery w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunalnym i znowu do górnictwa.

  Już po raz kolejny mieli mnie wyrzucić jak nastałeś TY - mój Wybawicielu. Dałeś mi 5-letni urlop górniczy. Razem naliczono mi ze szkołą górniczą 20 lat zatrudnienia w górnictwie, choć może zjazdów [do] faktycznej pracy to miałem z 5 lat. Jesteś Cudowny : Barbórka, 13stka, 14stka, węgiel, karta górnika, socjalne wczasy - to wszystko mi przysługiwało na urlopie górniczym. No i płaca, urlopowe dniówki oraz staż zatrudnienia zaliczany do emerytury.

  Ileż to taniej wódy zwożonej z pobliskich Czech wówczas się wypiło (polska wóda pamiętasz była droga – Twój Rząd był pazerny na podatki). Jakie to balangi nie szły! A teraz mam niezłą emeryturę górniczą i to dopiero jest życie!  W trakcie tej emerytury dostałem „za psi grosz” dzięki Twojemu Rządowi mieszkanie zakładowe do wykupienia i zaraz je sprzedałem (bez podatku od dodatkowego dochodu) za 70 000 zł.-i to w czasach gdy inni jeszcze spłacali spółdzielcze zadłużenia mieszkaniowe oprocentowane przez Balcerowicza.

  Kochany wyobraź sobie, znów jakie balangi, piłem, dzień trzeźwiałem i dalej piłem. Sprzedałem i już nie mieszkam w Jastrzębiu Zdroju – prawdę mówiąc zaliczyłem też mały pobycik w górniczym szpitalu - no wiesz wątroba ale ogólnie nie martw się - zdrówko OK. Wszystko przyjacielu dzięki Tobie. Nie liczę odszkodowań które otrzymałem z PZU i ZUSu, a brałem je za to, że mi kwas na dupę się wylał z lampy górniczej, a to za to ze sobie oczko w domu po pijaku zaprószyłem... No przecież jakiś powód [dla] L-4 musiał być... Nawet z tej firmy ubezpieczeniowej mnie chcieli wyrzucić, tyle tego było!

  Kochany, mój znajomy to „idiota”. 40 lat już pracuje w elektrowni na blokach energetycznych, a może budowlanych – nie za bardzo wiem na czym polega różnica. Dodatkowo przepracował jak twierdzi także 1000 dni - w dni świąteczne. Chodzi systematycznie do pracy a Donald twierdzi [że] nie otrzyma emerytury bo ktoś mu ją rozpieprzył. Sąsiad jest przekonany o tym iż [to] TY powinieneś być postawiony za to przed TS . Naprawdę nie rozumiem dlaczego tak myśli.

  Kochany, słodziutki – piję toast za Twoje zdrówko. Lecę po nowe piwko i winko. Życie jest piękne!

  PS:Ty też się urządziłeś za niezłą kasę w tym Europarlamencie. Pewnie sam na siebie głosowałeś bo nie było min. ilości frekwencji. No ale za komuny Ciebie strasznie gnębili. Nic tylko kazali Ci się uczyć i uczyć, zupełnie jak jakiś wykształciuch o którym mówił Jarek. Nie nauczyli Ciebie, że aby likwidować CO2 należy w Brukselce sadzić lasy gdyż od Waszego pierdzenia tam śmierdzi, a nie kazać własnemu Narodowi płacić frycowe kary na EuroLand za rzekomy tlenek węgla cztery. A poza tym dlaczego nie przyszedłeś do Górnictwa? Byłbyś już dawno na emeryturze i nie szkodził Własnemu Narodowi.
  Zdzich--Rych a może Donald…

  Komentarz pamiętającego -czytając to człowiek myśli ,że to jakieś science fiction ale niestety po lekkim uszczypnięciu okazuje się że to rzeczywistość ! Ludzie tak naprawdę było i takie sytuacje miały miejsce i nadal jest coś na rzeczy w tym całym górnictwie. Cały system emerytalny w górnictwie powinien przejść metamorfozę i basta!W moim otoczeniu mam kilku przyjaciół i co... szkoda gadać. Nie wiem czy jednego żałować czy drugiemu żałować?Jeden zasuwa szychty dołowe aż kapie mu z jajek a drugu owszem przekracza bramę kopalni ... no i tyle, jednak obaj siedzieli przy stole biesiadnym ubrani w stroje górnicze tylko że po twarzy i oczach jakoś dało się poznać że coś ich różni. Zmęczenie to właśnie zmęczenia jest tym co ich różni.
  SPRAWIEDLIWOŚCI tego pragnę w tym dniu i tego życzę Braci Górniczej.
  Szczęść Boże

  Odpowiedz
 • Myślę, że najlepiej byłoby gdyby te kopalnie(2011-03-03 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  przemieniono na muzea;
  - nie musielibyśmy płacić 250% drożej od cen światowych za krajowy węgiel;
  - powoli wygasałyby dopłaty do górników dziś sięgające 4mld zł rocznie;
  - skończył by się kult łopaty.

  Odpowiedz
 • Odpowiadając na List w/w Pani Julia Pitera stwierd(2011-03-03 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  stwierdziła pismem SJP-S74-144(7)10 86756/10, że były to rozwiązania przejściowe i dlatego J BUZEK jest OK !!

  Otóż Pani Julko -nie tylko że Buzek roztrwonił pieniądze obywateli na 5 letnie Urlopy górnicze że wszystkimi przywilejami ale nie zauważyla Pani iż do dnia dzisiejszego My POLACY wypłacamy tym górnikom nienależne gdyż nigdy nie wypracowane emerytury górnicze ,tak więc nie ma mowy o jednorazowym działaniu na szkodę społeczeństwa gdyż jest to działanie w skutkach ciągle.

  Zamiast więc ścigać rachunki za ryby w kawiarniach niech Pani weźmie się do pracy i ścignie EUROBUZKA z pytaniem skąd na te Urlopy i emerytury górnicze wziął kasę - a raczej jakim prawem ją innym zabrał ??

  Czekamy na wyjaśnienia -POLACY.

  Odpowiedz
 • POdziekowanie dla EuroBUZKA od GORNIKÓW z zakłado(2011-03-03 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  my byli górnicy po 5- letnim super urlopie ,przesyłamy najserdeczniejsze podziękowania Rządowi RP,Społeczeństwu oraz Panu Jerzemu Buzkowi i Jego byłym Ministrom za zafundowanie Nam na koszt społeczeństwa tych jakże wspaniałych urlopów niespotykanych w całej historii społeczeństw i następnie po tych urlopach bardzo wczesnych ,wysokich emerytur udzielanych Nam górnikom - bez względu na ilość zjazdów pod ziemie.
  Podczas tych urlopów na koszt społeczeństwa zafundował Nam prawo do ,14-pensji,13-pensji, dep. węgl, Barbórki ,świadczeń socjalnych z prawem do wczasów dla całej rodzinny no i oczywiście stawek za dniówki urlopowe ,jak i zaliczalność tego urlopu do normalnego zatrudnienia liczonego do emerytury górniczej .
  Chłopcy za wojsko nawet tak dobrze nie mieli liczonych lat do emerytury.
  Geniusz nie Premier!
  Naprawdę dziękujemy Panu ,obecnemu Europosłowi za ten ówczesny dar na koszt społeczeństwa polskiego .Dziękujemy WAM -społeczeństwo ! za to ,ze zgadzasz się na wydłużenie wieku emerytalnego aby na Nas pracować. !!!
  I to wszystko dzięki Jurkowi i to dzięki temu habilitowanemu Liberałowi.
  Mamy nadzieje że podczas swojej owocnej pracy w Europarlamencie załatwi wszystkim Polakom takie super wczasy !!jakich my doświadczyliśmy i emerytur jakich doświadczamy.- Jeszcze raz Jurek -nasz najlepszy przyjacielu -dziękujemy Ci za uradowanie Nam życia.

  Telegram z ostatniej chwilki : W związku z prywatyzacją JSW spodziewamy się kasy za przysługujące Nam akcje . W końcu kiedyś byliśmy także zatrudnieni w górnictwie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane