Zarząd firmy Dialog stara się podnieść wartość spółki, którą właściciel – KGHM – chce sprzedać jeszcze w tym półroczu.
Dolnośląski operator kładzie w tym roku duży nacisk na rozbudowę sieci dostępowej i walkę o klientów biznesowych na nowych rynkach w Warszawie i Poznaniu. Podczas gdy Dialog będzie sprzedawał usługi, właściciel szuka dla niego kupca. Herbert Wirth, prezes KGHM, powiedział wczoraj, że memorandum inwestycyjne ma trafić do potencjalnych inwestorów w marcu.
– Jestem od tego, by podnieść wartość spółki. Sprawa sprzedaży leży w gestii właściciela – mówił wczoraj Arkadiusz Miszuk, prezes Dialogu. Wartość firmy mają zwiększyć inwestycje w rozwój sieci dostępowej w technologii VDSL2 oferującej internet o prędkości do 100 Mb/s. Na ten cel pójdzie aż 70 proc. ze 100 mln zł, jakie Dialog planuje w tym roku wydać na rozwój.
Dziś w zasięgu takiej prędkości jest 260 tys. odbiorców. – Do końca roku będzie 350 tys. – zapowiada Robert Banasiak, wiceprezes Dialogu.
Dzięki inwestycjom operator chce pozyskać nowych klientów i zwiększyć liczbę usług sprzedawanych posiadanym już 450 tys. abonentów. Ok. 70 proc. z nich korzysta obecnie tylko z jednej usługi, choć operator oferuje telefonię stacjonarną, komórkową Diallo (26,4 tys. aktywnych kart SIM w 2010 r.), dostęp do szerokopasmowego internetu i telewizję cyfrową. Operator rozpoczął już walkę o klientów biznesowych w Warszawie, a w najbliższych tygodniach wystartuje w Poznaniu. Przychody od firm stanowią ok. 30 proc. jego wpływów. W połowie marca ruszy wspierająca sprzedaż kampania reklamowa.
– Przewidujemy w tym roku kilkuprocentowy wzrost przychodów – zapowiada Arkadiusz Miszuk.
Ogłoszone wczoraj wyniki za 2010 r. były dobre. Przychody wzrosły o 1,5 proc. do 528,8 mln zł. Na czysto spółka zarobiła 80,16 mln zł, czyli prawie siedem razy więcej niż przed rokiem. Ubiegłoroczna EBITDA spółki (czyli zysk operacyjny przed amortyzacją) wyniosła 137,2 mln zł, ale Miszuk zapowiada, że w tym roku wzrośnie do ok. 140 mln zł. To wskaźnik, na podstawie którego szacuje się wartość spółki. – Może się ona wahać się od 1,1 mld zł do nawet 1,5 mld zł – mówi jeden z analityków.
Chęć przejęcia Dialogu deklaruje Netia. Interesował się nim też wystawiony obecnie na sprzedaż Polkomtel, którego udziałowcem również jest KGHM.