W najbliższej dekadzie Grupa Lotos, dzięki przejęciu 100 proc. akcji litewskiej spółki Geonafta, zamierza 25 razy zwiększyć roczne wydobycie ropy - poinformował w czwartek w Wilnie prezes Lotos Petrobaltic Paweł Siemek.

"Obecnie wydobywamy 200 tys. ton ropy rocznie. Zakładamy, że w 2015 roku zwiększymy wydobycie do 1,2 mln ton, a w 2020 roku - do około 5 mln" - powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Radia Znad Wilii", czyli polskiej rozgłośni w Wilnie prezes Lotos Petrobaltic.

Na początku lutego Grupa Lotos przejęła 100 proc. akcji spółki Geonafta. Od dziesięciu lat zarządzała 40,59 proc. akcji litewskiej spółki, która zajmuje się wydobyciem ropy.

"Jest to nasza pierwsza wizyty w Wilnie po przejęciu zarządzania spółką. Chcemy przedstawić się władzom państwowym, lokalnym, zapoznać się z załogą, przedstawić strategię działalności" - powiedział Siemek.

Zaznaczył, że "celem wizyty jest też przekazanie czytelnej informacji, iż nabycie dodatkowych akcji nie oznacza dokonywania jakichkolwiek rewolucji".

"Doceniamy to, co zrobiła Geonafta do tej pory. Nie jesteśmy inwestorami na chwilę. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, by zostać tu na lata, wspólnie rozwijać działalność" - zapewniał Peweł Siemek.

Przedstawiciele Grupy Lotos w czwartek spotkali się m.in. z wiceministrem środowiska Litwy Arunasem Zabulenasem i dyrektorem Litewskiej Służby Geologicznej Juozasem Mockevicziusem.