Znikające polskie autostrady

autor: Maciej Szczepaniuk24.02.2011, 03:00

Wiele odcinków autostrad może nie zostać oddanych w terminie. Firmy, które wygrały przetargi na budowę, przeszarżowały z ceną. Rząd nie zgadza się na renegocjowanie umów, woli je zerwać, niż dopłacać.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • zx(2011-02-24 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Autostrady znikają, za to Grabarczy ani nie myśli o zniknięciu.

    Odpowiedz
  • pijany feelozof z po(2011-02-24 06:26) Zgłoś naruszenie 00

    "...Ale wielu wykonawcom bardziej może się opłacać wycofanie z kontraktu i zapłacenie 10 proc. kary umownej..." - te 10% kary umownej to i tak zapłacą podatnicy.Mówi się głośno o przekrętach przy budowie dróg.Dobry sposób zarobku-nie wybudować a za to co już się zrobiło wziąć więcej niż jest warte!Kto to sprawdzi?CBA,ABW, które są obstawione ludźmi obecnego obozu interesów władzy a potem słyszymy jakie to drogie te bublowate drogi -przykład "warszawka",budują,je ze złota czy jak?Gdyby chociaż w CBA był ktoś niezależny szefem to więcej byłoby afer typu "miro,grzechu,rycho,zbychu" i to takich,że "pędzący królik" to pikuś!?!

    Odpowiedz
  • Anda(2011-02-24 06:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamstwa Tuska.

    Odpowiedz
  • baca -To jest dramat.(2011-02-24 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    do 2: Anda- a czy już minister Grabarczyk dostał dzisiaj kwiaty od swioich panienek ?

    Rząd Tuska nie wywiązuje się ze zobowiązań wynikających z Traktatu Akcesyjnego i działa na szkodę równomiernego rozwoju UE , polskiego transportu drogowego , kolejowego i wszystkich obywateli UE .

    Na tym przykładzie widać brak strategicznej myśli brak konkretnego planu B .
    Tylko same hasła , jAK PRZEJDZIEMY DO SZCZEGÓŁOW TO ICH BRAK !

    Żeby zajmować się Państwem panie TUSK trzeba mieć misję , musimy pokazać ze jesli coś nie wyjdzie to mamy plan B .

    Odpowiedz
  • normi(2011-02-24 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    musimy pokazać ze jeśli coś nie wyjdzie to mamy plan B.

    TAK zagramy w piłkę !!!

    Odpowiedz
  • Chyba, że...(2011-02-24 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Miało być tak pięknie , a wyszło jak zwykle. Najgorsze w tym wszystkim jest to , że już wszyscy obiecywali i nie ma już kto...pozostał komisarz unijny.

    Odpowiedz
  • a(2011-02-24 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie o co wam chodzi, przecież to wina firm? Mogły podwyższyć stawki. Akurat to jest konsekwencją tego, że buduję się około 1400km autostrad i ekspresówek(wiemm zakrzyczycie mnie, ale tak jest) gdy 4 lata temu koło 300km...

    Odpowiedz
  • LG(2011-02-24 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    WIĘCEJ PIACHU I BEDZIE DOBRZE BO JUZ JEST NIEŹLE...!!!

    Odpowiedz
  • JWL(2011-02-24 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny sukces rządu :].
    Wydanie wielu miliardów na budowę wirtualnych dróg. Sądzę że na podsumowaniu kadencji Tusk wspomnie o tym sukcesie (tylko inaczej to ubarwi).

    Od siebie dodam (w języku dosyć łopatologicznym), że między wykonawcami a zleceniodawcami są podpisywane umowy. Zawartość umowy (poza dokładnym zakresem wykonywanych prac i ich kosztem) powinna chronić każdą stronę przed niewywiązaniem się z umowy przez drugą stronę. W przypadku gdy są nowe wymagania, to obie strony podpisują aneks do umowy (który zawiera dodatkowy zakres prac i ich koszty).

    Więc w normalnym świecie jak firma budująca drogi nie wywiązuje się z umowy, to płaci takie kary że GDDKiA powinno się chwalić sporymi zyskami z nieudanej budowy dróg i bez problemu znalazłaby kolejnych chętnych wykonawców.

    Natomiast w rzeczywistym świecie nie mamy za bardzo ani pieniędzy ani dróg. Więc albo te umowy były tak kretyńsko podpisywane że chroniły interesy wykonawcy, albo po prostu zleceniodawca nie wywiązywał się z zawartej umowy.

    Jakby nie szły na to moje podatki to machnąłbym ręką i bym się nie przejmował, ale ... (szkoda słów).

    Odpowiedz
  • Jestem lemingiem z PO- myslę tak(2011-02-24 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Po co Polsce potrzebne autostrady? Drogo kosztują a jeżdżący muszą jeszcze płacić. Jak ktoś zechce pojeździć sobie po autostradzie, niech wybierze się do Niemiec- tam za darmo!

    Odpowiedz
  • Agent(2011-02-24 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk wyśmiewał się z rządów Jarosława Kaczyńskiego. Teraz okazuje się, że zrobił jeszcze mniej rozliczając na lata rządów.

    Odpowiedz
  • baca -To jest dramat.(2011-02-24 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    do 6: a --20% dróg w tym roku nadaje się do poprawy. ---kto to mówi , a no mówi sam Witecki, -szef GDDKiA. ! " To jest q ...a paranoja ! w wywiadzie tvncnbc " rekordowe-wydatki-na-drogi,

    " Wystarczy zatkać wyciek A NFZ gubi( znika ?) 1/5 rocznego budżetu. 12 mld zł." --- to jest Q ...a paranoja ! !

    " Co 5 km zbudowanych w tym roku dróg nadaje sie do poprawki. -Zapomnieliśmy, że państwo powinno pełnić role kontrolną, mówi prof. Witold Modzelewski z Instytutu StudiówPodatkowych.

    w wywiadzie tvncnbc " kleszcze-dlugu,"

    Odpowiedz
  • dad(2011-02-24 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry tytul artykulu.
    Gdyby tak mozna bylo o rzadzacych..?

    Odpowiedz
  • qelo(2011-02-28 01:32) Zgłoś naruszenie 00

    banda komentatorskich patalachow.

    rzad pewnie jeszcze jest odpowiedzilny za koklusz i gradobicie ...

    Odpowiedz