Bugaj podkreślił, że FSO zrealizowało zamówienie na 2011 r. od koreańskiej firmy GM DAT na produkcję 5 tys. sztuk Chevrolet Aveo.

"W związku z tym 1 marca 2011 r. nastąpi przerwa w produkcji tych samochodów w Zakładzie Żerań. Zarówno Zakład Żerań (oddział FSO) jak i spółki grupy kapitałowej FSO będą kontynuować działalność statutową, w tym realizację wszystkich zawartych z podmiotami trzecimi kontraktów" - wyjaśnił rzecznik FSO.

Spółki fabryki produkują nie tylko na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, ale m.in. dla sektora AGD.

Z końcem lutego odejdzie z fabryki ok. 1200 osób (spółka zatrudnia ok. 1800 pracowników), wręczono im wypowiedzenia w listopadzie 2010 r.

W ubiegłym roku fabryka wyprodukowała 45 tys. aut i zespołów montażowych. W 2009 r. było to 60 tys., a rok wcześniej ponad 149 tys. sztuk.

Chevrolet Aveo stanowił podstawową produkcję zakładu

Chevrolet Aveo - poza niewielką liczbą zestawów do montażu Lanosa - stanowił podstawową produkcję zakładu.

Obecnie zarząd FSO prowadzi rozmowy z inwestorami z Chin i Indii o rozpoczęciu nowej produkcji na Żeraniu. Spółka nie ujawnia żadnych szczegółów na ten temat.

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar uważa, że w grę wchodzą dwie firmy motoryzacyjne: hinduska Mahindra i chińska Cherry.

Obecnie w FSO trwają analizy, które gruntów fabryki będą sprzedane, a które dzierżawione (m.in. hale produkcyjne). Do prowadzenia działalności operacyjnej spółce jest potrzebna połowa ze 110 ha.

Produkcja samochodów w FSO ruszyła w 1951 r.