Decyzja dotyczy odcinka gazociągu, który będzie przebiegać przez region kujawsko-pomorski.

Inwestycję zrealizuje Operator Gazociągów Przemysłowych Gaz-System SA. Łączna długość gazociągu Rembelszczyzna - Gustorzyn z dwoma punktami odbioru gazu na trasie w Płocku i Płońsku wyniesie 176 km, z czego 135 km w województwie mazowieckim i 41 km w województwie kujawsko-pomorskim. Decyzja lokalizacyjna na część gazociągu przebiegającego przez Mazowsze została wydana 22 grudnia zeszłego roku.

"Inwestycja podzielona jest na trzy etapy: pierwszy - z Gustorzyna do Płocka, drugi - z Rembelszczyzny do Płońska, trzeci - z Płońska do Płocka. Jest to bardzo złożone przedsięwzięcie, na trasie gazociągu jest 17 rzek, 250 mniejszych cieków wodnych, 171 dróg i 7 torów kolejowych" - powiedział dziennikarzom dyrektor Pionu Inwestycji Gaz-System SA Rafał Wittmann.

Rurociąg Rembelszczyzna - Gustorzyn ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2014 r. Obecnie przygotowywany jest przetarg, który wyłoni wykonawcę gazociągu. Zgodnie z opracowanym harmonogramem inwestycji, roboty budowlane mają zacząć się pod koniec 2011 r.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 628 mln zł, z czego ponad 121 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Powstanie gazociągu poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu w centralnej Polsce i pozwoli na transport zwiększonych ilości gazu pochodzących z nowych źródeł, m.in. terminalu LNG w Świnoujściu.