Oddana inwestycja odciąży Wasilków z ruchu tranzytowego tirów jadących do tej pory przez środek miasta do granicy z Białorusią.

Wiele środowisk w Podlaskiem walczy, by z listy rezerwowej na główną w przyjętym w styczniu rządowym programie budowy dróg na najbliższe lata powróciły modernizacje dwóch odcinków drogi S8 Białystok-Warszawa.

Grabarczyk zapowiedział, że jeżeli będą oszczędności w przetargach, to pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycje także w Podlaskiem. Przypomniał, że w programie zapisano na inwestycje w kraju 82,8 mld zł. "To fortuna. My wykorzystamy te środki na budowę dróg, na modernizację polskiej infrastruktury, wykorzystamy na budowę dróg także tu na Podlasiu" - mówił Grabarczyk.

Minister poinformował, że rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu przetarg na projekt i budowę obwodnicy Augustowa w Podlaskiem przyniósł ok. 400 mln zł oszczędności. "Będziemy rozstrzygali kolejne przetargi. Moim życzeniem będzie, aby te środki zostały zainwestowane tu na Podlasiu, tu, gdzie pojawiły się oszczędności" - dodał.

"Nie są wstrzymywane prace przygotowawcze do modernizacji dwóch odcinków S8"

Minister infrastruktury powiedział też, że nie są wstrzymywane prace przygotowawcze do modernizacji dwóch odcinków S8 (od Jeżewa do obwodnicy Zambrowa i od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa), wręcz zachęcał do ich przyspieszenia. Jego zdaniem, jeśli będą oszczędności, ruszy realizacja - jak powiedział - "przynajmniej części tej trasy".

Cały podlaski odcinek drogi S8 z Białegostoku w stronę Warszawy ma ok. 80 km: trwa budowa 24 km odcinka Białystok - Jeżewo oraz 11 km obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa.

Grabarczyk podziękował za starania, które - jak mówił - uratowały środowisko naturalne w sąsiedztwie tej drogi. Budowa obwodnicy była przerwana w związku z protestami ekologów, którzy nie zgadzali się na przebieg jej fragmentów przez obszary Natura 2000. Zastrzeżenia miała też Komisja Europejska.

Budowa obwodnicy Wasilkowa trwała z długą przerwą cztery lata. Przed rokiem prace wznowiono, inwestycja została dokończona.

Obwodnica Wasilkowa, czyli 5 km drogi Święta Woda-Sochonie, kosztowała 125 mln zł - przypomniał dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jerzy Doroszkiewicz. Na obwodnicy powstało osiem obiektów inżynieryjnych (pięć wiaduktów, tunel i dwa mosty nad rzekami Czarna i Panerka) oraz 2,5 km ekranów akustycznych. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego.

Burmistrz Wasilkowa Antoni Pełkowski mówił, że na tę inwestycję mieszkańcy miasta czekali ok. 20 lat. Podkreślił, że w znacznym stopniu przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa, ale jest także szansą na rozwój gminy. Dodał, że gmina przygotowała przy tej drodze tereny dla inwestorów, zamierza też przygotować kolejne. "Ta droga przyciąga przedsiębiorców" - powiedział Pełkowski.