Są one wykorzystywane w produkcji paneli słonecznych. Nowy zakład powstanie w sąsiedztwie fabryki, gdzie od 2007 r. już są wytwarzane gumowe gąsienice wykorzystywane w maszynach budowlanych. Przy ich produkcji zatrudnionych jest 56 osób.

– Przedsiębiorca zagwarantował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 130 mln zł oraz zatrudnienie minimum 67 pracowników – informuje biuro prasowe Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest – Park, która swoim zasięgiem obejmuje Żarów.

Przedstawiciele Bridgeston Diversified Products Poland nie kryją dumy z inwestycji. Do tej pory folie produkowane były tylko w dwóch japońskich fabrykach w Seki oraz Iwata. Produkcja w Żarach ma ruszyć pełną parą pod koniec 2013 r.

To niejedyne przedsięwzięcie szykowane przez japoński koncern w naszym kraju. Do 2014 r. Bridgestone Corporation zamierza zainwestować 105 mln euro w rozbudowę fabryki w Poznaniu, produkującej opony do samochodów osobowych na rynek europejski. W stolicy Wielkopolski powstanie nowy magazyn oraz rozbudowane zostaną hale produkcyjne, które będą wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne. W związku z rozbudową zakładu zatrudnienie znajdzie około 200 nowych pracowników. Obecnie w Poznaniu dziennie produkuje się 23,6 tys. opon. Nowa inwestycja pozwoli zwiększyć moce produkcyjne fabryki docelowo o 5,6 tys. opon.

Eksperci przyjmują projekty Bridgestone za dobrą wróżbę dla kolejnych inwestycji motoryzacyjnych w naszym kraju. Nieoficjalnie wiadomo, że przynajmniej kilku inwestorów już obecnych w Polsce czeka tylko na oficjalne stanowisko i udzielenie rządowego wsparcia, by ruszyć z nowymi przedsięwzięciami. Opieszałość rządu w tej sprawie dziwi Rafała Orłowskiego z firmy analitycznej AutomotiveSupplliers.pl.

– Tegoroczny poziom dostępnych rządowych pieniędzy na inwestycje motoryzacyjne jest daleko niewystarczający. Budzi to zdziwienie nie tylko nasze, ale też inwestorów – stwierdza Orłowski.

Przypomina, że motoryzacja to jedna z ważniejszych branż lokujących swoje pieniądze w naszym kraju. W zeszłym roku z 47 projektów sfinalizowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych siedem dotyczyło motoryzacji. To oznacza, że z tej branży pochodziło 15 proc. z zainwestowanych u nas 619,2 mln euro, które dały 9,3 tys. miejsc pracy.