Pod egidą Komisji Europejskiej czternastu głównych producentów telefonów komórkowych, w tym Apple, Motorola, Nokia i Samsung, porozumiało się w sprawie wspólnego standardu ładowarek do telefonów. Uniwersalna ładowarka ma być oparta na standardzie micro-USB.

Uniwersalna ładowarka kompatybilna z telefonami komórkowymi wszystkich marek to pomysł, który KE promowała od wielu lat. Nowe normy techniczne obejmują telefony z funkcją obsługi danych, które dominują już na rynku, a także coraz popularniejsze wielofunkcyjne smartfony.

Normy zostały opublikowane 29 grudnia 2010 r. We wtorek komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani otrzymał prototyp uniwersalnej ładowarki od Bridget Cosgrave, dyrektor generalnej DigitalEurope - największego stowarzyszenia europejskiego przemysłu technologii cyfrowej.

Dzięki współpracy w sektorem nowy standard został wprowadzony bez potrzeby uchwalania jakichkolwiek przepisów UE, lecz w drodze dobrowolnego porozumienia producentów. Teraz mogą oni przystąpić do wprowadzania wymaganych zmian w konstrukcji aparatów oraz testowania nowych ładowarek pod kątem bezpieczeństwa i prawidłowego działania telefonów. Nowe uniwersalne ładowarki telefoniczne trafią na rynek w bieżącym roku.

Reklama

"Uniwersalna ładowarka jest namacalnym dowodem na to, że normalizacja może ułatwić życie Europejczykom" - przekonuje KE w komunikacie. I podkreśla, że niekompatybilność ładowarek stanowi nie tylko utrudnienie dla użytkowników, ale także problem dla środowiska, gdyż użytkownicy telefonów wymieniając aparaty na nowe muszą kupić nową ładowarkę, a stara, choć w pełni sprawna, staje się bezużyteczna i ląduje na śmietniku.

Zgodnie z porozumieniem w przypadku telefonów, które nie mają interfejsu micro-USB, możliwe ma być zastosowanie adaptera.

Już w 2009 roku niemal wszyscy producenci telefonów komórkowych (m.in. Apple, Emblaze, Huawei, LG, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, RIM, Samsung, Sony Ericsson, Alcatel, Texas Instruments i Atmel) podpisali porozumienie o ujednoliceniu standardu ładowarek. Obecnie organizacje normalizacyjne CEN-CENELEC i ETSI zaakceptowały standard dla producentów ładowarek telefonów komórkowych, stworzony przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.

film