"Trzeba powiedzieć to uczciwie, że Ukraina nie ma najlepszej opinii wśród polskich przedsiębiorców" - powiedział Piechota w piątek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych podczas sesji zamykającej Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarzy i Forum Regionów. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci Polski - Bronisław Komorowski i Ukrainy - Wiktor Janukowycz.

W ocenie prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej o negatywnym postrzeganiu możliwości robienia biznesu na Ukrainie przez polskich przedsiębiorców świadczy "ogromna frekwencja" podczas szczytu gospodarczego przedsiębiorców ukraińskich i "nieporównywalnie słabe zainteresowania przedsiębiorców polskich". Jego zdaniem "to obraz zmęczenia polskich przedsiębiorców sytuacją na Ukrainie".

Piechota wymienił listę zarzutów pod adresem Ukrainy m.in. korupcję, która sięga nawet wymiaru sprawiedliwości oraz biurokratyczne procedury.

Wysoka frekwencja przedstawicieli ukraińskiego biznesu - w jego opinii - odzwierciedla nadzieję na proeuropejski kierunek rozwoju ich kraju.

Powiedział też, że celem integracji Ukrainy z UE powinno być osiągnięcie przez ten kraj standardów, które "powszechnie obowiązują w biznesie, administracji, systemie państwa i tworzą dla przedsiębiorców (...) przestrzeń rozwoju, aby mogli inwestować".