Fuzja zostanie sfinalizowana w październiku 2012 roku. Wtedy nowy podmiot będzie wytwarzał 47,8 mln ton stali rocznie, ustępując pod tym względem tylko światowemu potentatowi, grupie ArcelorMittal, która – nota bene –powstała kilka ta temu także w wyniku fuzji.

Transakcja szacowana na 2 biliony jenów, czyli 24,5 mld dolarów, stanie się największą akwizycją w Japonii, zrealizowaną poza sektorem bankowym.

Japonia, która jest drugim producentem stali na świecie, traci ciągle dystans do Chin, zachęcających swoje firmy do łączenia sił, aby uzyskać ekonomię skali, czyli lepszą pozycję rynkową i rentowność dzięki zwiększeniu możliwości produkcyjnych.

„Cały czas chodzi o obniżenie kosztów i zwiększenie marży zysku, gdyż popyt na stal na świecie jest wciąż silny” – komentuje japońskie plany fuzji Gavin Wendt, straszy analityk z Mine Life Pty w Sydney.

Z danych American Institute for International Steel wynika, że Nippon Steel już w 2009 roku stracił pozycję drugiego producenta stali na świecie, dając się wyprzedzić pięciu chińskim koncernom stalowym.

Łączne obroty Nippon Steel i Sumitomo Metal Industries w 2010 roku wyniosły 5,6 bln jenów, oba koncerny zatrudniały 75 tys. pracowników.