Związkowcy z Elektrociepłowni Zabrze skierowali doniesienie przeciw resortowi skarbu do miejscowej prokuratury. Ich zdaniem przy prywatyzacji firmy, która miała miejsce na przełomie roku, doszło do naruszenia przepisów.

Biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa, poproszone o komentarz w tej sprawie, zapowiedziało, że przedstawi swoje stanowisko później - być może jeszcze w poniedziałek po południu.

Według związkowców umowę prywatyzacyjną zawarto bez wymaganego prawem zabezpieczenia interesów pracowników prywatyzowanej spółki. Wskazują też na naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz złamanie porozumienia między rządem a centralami związkowymi z marca 2006 r.

Inwestorem w zabrzańskiej elektrociepłowni została firma Fortum Power and Heat, należąca do fińskiej grupy Fortum. Za ponad 82 mln zł inwestor kupił po 85 proc. akcji EC Zabrze i Zespołu Elektrociepłowni Bytom. Negocjacje w sprawie pakietów socjalnych dla załóg obu firm nadal trwają.

"Nie jesteśmy stroną doniesienia związków, nasz komentarz w tej sprawie byłby nie na miejscu. Mogę natomiast zapewnić, że prowadzimy rozmowy ze związkami i zależy nam - jesteśmy zdeterminowani - by pakiety socjalne zostały wynegocjowane i podpisane. Zakładamy, że uda się to do końca marca" - powiedział w poniedziałek rzecznik Fortum Power and Heat Polska Roman Jamiołkowski.

"Prywatyzacja spółki odbyła się z naruszeniem prawa"

Związkowcy uważają, że - niezależnie od toczących się rozmów - prywatyzacja spółki bez zabezpieczenia interesów pracowników, odbyła się z naruszeniem prawa.

"W umowie prywatyzacyjnej, poza mglistymi deklaracjami w preambule, brak zapisów zabezpieczających interesy pracowników elektrociepłowni. Tym samym ta umowa nie spełnia wymogów określonych w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji" - ocenił pełnomocnik wspólnego związkowego zespołu negocjacyjnego EC Zabrze Piotr Wujec.



Jego zdaniem naruszone zostało też porozumienie między rządem a centralami związkowymi z marca 2006 r., w którym zapisano m.in., że "w przypadku konsolidacji lub prywatyzacji przedsiębiorstw energetycznych, (strony porozumienia) będą dążyć zgodnie z przepisami prawa i dotychczasowymi praktykami, do podpisania umów społecznych (pakietów socjalnych) w podmiotach, w których jeszcze nie obowiązują".

Związkowcy zarzucają Ministerstwu Skarbu zaniedbanie ustawowych obowiązków

Związkowcy zarzucają Ministerstwu Skarbu zaniedbanie ustawowych obowiązków, które skutkuje brakiem pakietu socjalnego i gwarancji pracowniczych. "Załoga naszej elektrociepłowni nie tylko nie ma wynegocjowanego pakietu socjalnego, ale też może utracić prawa zapisane w dotychczasowych układach zbiorowych pracy, co potwierdził sam inwestor podczas ostatnich rozmów" - powiedział szef Solidarności w EC Zabrze Mirosław Grzywa.

W zawiadomieniu do prokuratury związkowcy informują również o naruszeniu przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa ustawy o dostępie do informacji publicznej. Chodzi o odmowę stronie związkowej wglądu do umowy prywatyzacyjnej oraz utajnienie jej fragmentów, gdy została już opublikowana. "Brak wiedzy o treści umowy ograniczał możliwość działania związków zawodowych" - uważa Wujec.

Prokurator rejonowy w Zabrzu, Andrzej Galas, powiedział w poniedziałek PAP, że doniesienie związkowców nie trafiło jeszcze na jego biurko. Prawdopodobnie złożone w piątek pismo było jeszcze w biurze podawczym. Po zarejestrowaniu w prokuraturze zdecyduje ona, czy wszcząć w tej sprawie postępowania sprawdzające, czy np. przekazać doniesienie do Prokuratury Okręgowej. Niewykluczone też, że sprawą mogłaby zająć się warszawska prokuratura, bo tam znajduje się siedziba ministerstwa.