Usługa ma wystartować latem tego roku i będzie można z niej skorzystać z telefonów operatora, którego partnerem jest firma płatnicza Barclaycard. Do technologii bezkontaktowych mają także dostęp takie firmy, jak Pret a Manger, Little Chef i National Trust. Więcej usług pojawi się w związku z letnią olimpiadą w Londynie, w 2012 roku – relacjonuje serwis BBC.

Igrzyska w Londynie staną się epicentrum płatności bezkontaktowych, których sponsorami będą m.in. Visa, globalny emitent kart płatniczych i Transport of London, które mają zastosować technologię bezprzewodową krótkiego zasięgu, czyli Near Field Communication (NFC). W czasie olimpiady wiele drobnych transakcji, w tym opłaty za transport i zakupy biletów, będzie można realizować za pośrednictwem technologii bezkontaktowych.

Obecnie na Wyspach klienci mają już możliwość skorzystania z technologii bezkontaktowych, głownie w przypadku kard wydanych przez Barclaycrad. W obiegu znajduje się już 11,6 mln tzw. kart bezkontaktowych, z których można dokonywać płatności do kwoty 15 funtów.

Dostęp do technologii NFC posiada obecnie wiele telefonów, w tym Nexus S, zaprezentowany ostatnio przez Google’a. Pracę nad technologią zaczęły także fińska Nokia i kanadyjska Blackberry Według różnych spekulacji Apple chce wdrożyć tą technologię w następnej wersji iPhone’a.