3 mln zł to najwyższa kwota, jaką może otrzymać samorząd na przebudowę dróg lokalnych.

Do połowy lutego br. ma zostać ogłoszony przetarg, a od kwietnia wyłoniony w nim wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy.

Jak przekazała rzeczniczka wojewody lubuskiego Urszula Śliwińska-Misiak, Zielona Góra straciła jednak szansę na dofinansowanie remontu ul. Jaskółczej i Ogrodowej.

"Nie dotrzymano dwóch podstawowych warunków - terminu zakończenia inwestycji do 30 listopada 2010 oraz rozliczenia jej do końca grudnia 2010. W związku z tym ze strony ministra finansów nie było możliwości przekazania tych środków" -poinformowała.

Zgodnie z pierwotną umową remonty ul. Jaskółczej i Ogrodowej miały się zakończyć do października ubiegłego roku. Wojewoda lubuski zgodziła się jednak na aneksowanie umowy i przedłużenie terminu o miesiąc.

"Termin ten nie został jednak dotrzymany. W piśmie z 16 grudnia 2010 roku prezydent miasta Janusz Kubicki potwierdził, że inwestycja została zrealizowana w 73 proc. i nie posiada protokołu odbioru końcowego oraz, że wykonawca 13 grudnia 2010 roku wypowiedział umowę" - dodała Śliwińska-Misiak.

Wiceprezydent Zielonej Góry: prace zostały zakończone w 100 proc.

Wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk powiedział, że prace zostały zakończone w 100 proc., za 73 proc. wykonanych bez usterek robót miasto zapłaciło.

"W listopadzie wystąpiliśmy do wojewody o przelanie zgodnie z umową dotacji. Nie otrzymaliśmy jej, dlatego teraz wystąpiliśmy do wojewody z żądaniem zapłaty. Jeśli jej nie otrzymamy, będzie o tym rozstrzygał właściwy sąd. My zrealizowaliśmy zadanie zgodnie z umową" - dodał Kaliszuk.

Dotychczas dzięki rządowemu programowi w regionie wyremontowano bądź odbudowano łącznie ok. 160 km dróg. "Schetynówki" powstaną także jeszcze m.in. w Gorzowie, Nowej Soli, Kostrzynie nad Odrą, Dobiegniewie, Międzyrzeczu. W trzech edycjach programu do woj. lubuskiego trafi łącznie ponad 150 mln zł.