Kluczem do zdrowych finansów publicznych i rozwoju jest zmniejszanie wydatków w relacji do PKB – uważa prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący fundacji FOR. Balcerowicz mówił, że obecnie grupy roszczeniowe naciskają na zwiększenie wydatków socjalnych, co pogarsza sytuację finansów publicznych.
Swoim wystąpieniem profesor Balcerowicz otworzył seminarium „Finanse publiczne w krajach Unii Europejskiej” zorganizowane przez FOR oraz ambasadę brytyjską. Patronem imprezy był „Dziennik Gazeta Prawna”.
Balcerowicz mówił, że obecnie grupy roszczeniowe naciskają na zwiększenie wydatków socjalnych, co pogarsza sytuację finansów publicznych i prowadzi do kryzysów takich jak grecki. – Wydatki socjalne powodują, że połowa społeczeństwa uznaje się za klientów, a nie za obywateli – tłumaczył.
Przewodniczący FOR, oceniając zapowiadane przez rząd zmiany w OFE, stwierdził, że pogarszają one bezpieczeństwo przyszłych emerytur. Jednak mówił niewiele na ten temat, gdyż FOR ma w przyszłym tygodniu przedstawić dużą analizę rządowej propozycji.