Komisja Europejska oczekuje, że polski rząd do końca stycznia przedstawi zapowiedzi reform strukturalnych, które pozwolą na ograniczenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.
Jeśli tego nie zrobimy, Komisja wystąpi do Rady UE o wszczęcie procedury, która może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.
Taki stanowczy w tonie list wysłał komisarz ds. budżetowych UE Olli Rehn do ministra finansów Jacka Rostowskiego 14 stycznia. Bruksela uważa, że zmiany w OFE nie wystarczą, by obniżyć do 2012 roku nasz deficyt finansów publicznych tak, aby był zgodny z unijnymi normami.
Polski resort finansów zapowiada, że nie obawia się kar. – W tym roku nastąpi obniżenie deficytu sektora finansów publicznych o 1/3 wobec 2010, a ogłoszone i opracowywane obecnie działania sprawią, że w przyszłym będzie o połowę niższy niż w 2010. Do 2012 roku jeszcze daleko i kolejne działania będziemy podejmowali w stosownym czasie – mówi „DGP” minister finansów Jacek Rostowski.