Banki już od kilku dni szykują się do możliwej podwyżki stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. Już w ubiegłym tygodniu oprocentowanie o 0,1 pkt proc. podniósł Meritum Bank, oferując na lokacie rocznej z dzienną kapitalizacją 5,3 proc. (porównywalne z 6,72 proc. na depozycie podlegające opodatkowaniu). Wyższe oprocentowanie wprowadził też Polbank. Aż 7 proc. rocznie można zarobić na jego koncie dla młodzieży dla kwot do 1 tys. zł. Na podobny krok zdecydował się również Citi Handlowy. Oprocentowanie lokaty 3-miesięcznej wzrosło tam z 3,2 do 4 proc.

Lokaty dwuletnie

Uprzedzając podwyżkę stóp procentowych w banku centralnym, niektóre banki zaproponowały klientom także długie lokaty. Depozyt 2-letni na początku tego roku wprowadził Citi Handlowy, a w grudniu zrobił to Deutsche Bank. Zysk z najlepszych tego typu lokat dochodzi do 5,5 proc.

– Średnie oprocentowanie dwuletnich lokat dochodzi do 5 proc. i jest o prawie 0,5 pkt proc. wyższe niż przed rokiem, choć stopy w banku centralnym są takie same – mówi Michał Sadrak z Open Finance.

Dodatkowy zarobek banków

Duże banki, w których Polacy trzymają najwięcej pieniędzy, z podwyżkami oprocentowania raczej nie będą się spieszyć. Tu raczej sprawdza się reguła, że szybciej wzrosną koszty kredytów, wolniej zyski z depozytów. Bo banki starają się przy okazji całej operacji dodatkowo zarobić.

– Nawet jeśli dzisiaj RPP rzeczywiście podniesie stopy procentowe, to w takich bankach jak PKO BP czy Pekao oprocentowanie na lokatach wzrośnie dopiero za 1 – 2 miesiące, a skala tych podwyżek na pewno nie przekroczy 0,2 pkt proc. – mówi Michał Krajkowski.

Ewentualna podwyżka stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynie także na cenę kredytów. Ich koszty od jakiegoś czasu rosły, więc odbicie decyzji RPP w wysokości ich oprocentowania nie musi być teraz aż tak wyraźne. Wszystko jednak wskazuje na to, że w ciągu roku na jednej podwyżce stóp się nie skończy, a odsetki od kredytów i tak pójdą w górę. Ale raczej nie będzie się to odbywało w tym tempie, w jakim stopy będzie podwyższała rada, gdyż banki podwyższały ostatnio prowizje i opłaty.

Marek Zuber, analityk finansowy z Dexus Partners, tłumaczy, że jeśli w ciągu roku rada podwyższy stopy na przykład o 1 czy 1,5 pkt proc., to banki mogą podnieść opłaty o 0,6 pkt proc.

Seria łagodnych podwyżek

Jakub Borowski | główny analityk Invest – Banku

Spodziewana podwyżka stóp procentowych przez RPP to początek cyklu podwyżek i zaostrzania polityki pieniężnej. Ale moim zdaniem ten proces będzie rozciągnięty w czasie w przeciwieństwie do ostatniego cyklu podwyżek, który nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Wówczas w ciągu trzech miesięcy mieliśmy trzy szybkie uderzenia – podwyżki o 50 pkt bazowych 25 pkt i znów 50.

Myślę, że teraz będziemy mieli scenariusz podwyżek łagodnych po 0,25 pkt proc., i do tego rozciągniętych w czasie. Myślę, że łącznie 0,75 proc. to będzie efekt działań RPP w całym roku.