"Przesuwamy pierwszą, 25-punktową podwyżkę stóp w cyklu zacieśnienia (polityki monetarnej - PAP) z marca na 19 stycznia. Tempo późniejszych podwyżek będzie prawdopodobnie zależało od siły waluty. Sądzimy, że cena 3,65 zł za euro jest rozsądnym celem na koniec roku, choć w ciągu roku możemy zobaczyć 3,55 zł za euro" - napisano w raporcie JP Morgan.

Analitycy banku nie zmienili swojej prognozy o podwyżkach stóp procentowych w Polsce. Według nich wzrosną one w tym roku o 100 pkt bazowych, a w pełnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, czyli do końca 2012 r., o 150 pkt.

Członek zarządu NBP Andrzej Raczko powiedział w czwartek dziennikarzom, że fundamenty polskiej gospodarki pokazują, że jest przestrzeń do umacniania się polskiego złotego. "Oczywiście złoty jest pod presją tego, co się dzieje w Europie Zachodniej (...) Wyraźnie ta tendencja zmian złotego i fluktuacja jest pod wpływem czynników zewnętrznych" - ocenił Raczko.

Dodał, że czynniki wewnętrzne działają w kierunku umacniania się polskiej waluty. "Jeżeli popatrzymy na naszą gospodarkę to widać, że zachowaliśmy prowzorstowy charakter naszej gospodarki, że jesteśmy w stanie myśleć o zacieśnieniu fiskalnym" - powiedział. Podkreślił, że działania te powinny być przeprowadzane stopniowo, aby nie uderzyć we wzrost gospodarczy.