"31 grudnia 2010 r. dobiegł końca okres wymiany pieniędzy sprzed denominacji. Po tym dniu banknoty i monety sprzed 1995 r. ostatecznie stracą swoją wartość i będą jedynie pamiątką. Zanim jednak tak się stanie, można je wymienić na nowe złote w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego i w kasach banków krajowych lub - włączając się w akcję NBP i Caritas Polska - dobrowolnie pomóc najuboższym uczniom w Polsce" - informuje NBP.

Najmniejszą wartością podlegającą wymianie jest 100 starych złotych. Za banknot z podobizną Ludwika Waryńskiego dostaniemy 1 grosz. Za 10 tys. starych złotych otrzymamy 1 nowy złoty.

Szef Biura Prasowego NBP Przemysław Kuk poinformował PAP, że od listopada Polacy znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach wymieniają stare złote na nowe. W oddziale warszawskim banku centralnego dokonano ok. 350 operacji wymiany o łącznej wartości około 50 tys. złotych, podczas gdy w poprzednich miesiącach dokonywano średnio 100-200 operacji o łącznej wartości ok. 20 tys. zł.

"Denominację złotego przeprowadzono 1 stycznia 1995 r. Jeden nowy złoty zastąpił wtedy 10 tys. starych złotych. Starymi złotymi można było się posługiwać do końca 1996 r. Potem wycofano je z obiegu.