Telewizory można kupić taniej niż przed świętami Bożego Narodzenia, a po Nowym Roku obniżki będą jeszcze większe.

– Na wiosnę producenci wprowadzą na rynek nowe modele produktów, dlatego chcą zrobić na nie miejsce, wyprzedając stare modele – tłumaczy Michał Kanownik ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Okulary ekstra

Teraz upusty na stare modele sięgają już 30 proc., a za kilka dni mogą wzrosnąć do 40 proc.

– W Saturnie, gdzie trwa obecnie akcja pod hasłem „Sprzedaż bez VAT”, ceny sprzętu zostały obniżone o 22 proc. W Media Markcie upusty sięgają nawet 30 proc. – mówi Wioletta Batóg z Media Saturn Holding Polska. Akcje ruszyły też w innych sieciach, jak RTV Euro AGD czy Neonet. Dzięki nim już dziś przy zakupie odbiornika można zaoszczędzić średnio od 500 zł do 1,2 tys. zł.

– Maksymalnie można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Gdy na wiosnę wchodziły telewizory 3D, cena 40-calowego odbiornika wynosiła około 8 tys. zł. Dziś można go kupić za średnio 5 tys. zł – mówi Wioletta Batóg.

Podczas specjalnych akcji organizowanych przez sieci handlowe i producentów telewizor odtwarzający w trójwymiarze można nabyć już za 3,5 tys. zł. Za tyle kupimy na przykład panasonica plazmowego 42-calowego. Dodatkowo obecnie do większości modeli otrzymujemy okulary za darmo. Pół roku temu trzeba było za nie dopłacić kilkaset złotych.

Negocjuj rabat

Taniej można też kupić najnowsze modele z tego roku. W sklepach firmowych Sony nie ma co prawda oficjalnych wyprzedaży, ale można wynegocjować spory upust u sprzedawcy.

Przy zakupie telewizora Sony Bravia 3D 60 cali z amplitunerem i odtwarzaczem Blu-ray sięga on 4 tys. zł, czyli 20 proc. ceny pierwotnej.

– Jeszcze za wcześnie, bym mógł ujawnić szczegóły dotyczące nowej oferty. Na pewno będziemy dalej rozwijać technologię 3D. To oznacza, że w nowych modelach poprawi się jakość obrazu. Trójwymiar będzie dostępny w prostszych modelach – zapewnia Maciej Słowiński z Panasonic Marketing Europe.

Ten rodzaj telewizorów cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Tygodniowo sprzedaje się tysiąc sztuk. – W przyszłości będą tak popularne jak Full HD – uważa Ireneusz Smaga z Panasonica.

Zatem ceny telewizorów 3D będą stale spadać. W 2011 r. będzie można je kupić za mniej niż 3 tys. zł. Poza tym Panasonic, podobnie jak Samsung, zapowiada dalszy rozwój internetu w swoich odbiornikach, dzięki czemu mają się one stać centrum rozrywki domowej. Wszystko wskazuje więc na to, że sprzęt trzeba będzie wymieniać częściej niż teraz. Obecnie statystyczny Polak robi to średnio co 5 – 6 lat.