– W tej chwili 25 proc. przelewów z Wielkiej Brytanii jest już przesyłanych tą metodą – mówi Rafał Szczechura, dyrektor zarządzający Ria w Polsce.

Teraz taki przelew można też nadać w Irlandii, we Włoszech i w Szwecji. Przekaz pieniężny można odebrać w ok. 2 tys. bankomatów Euronetu w całej Polsce, nawet jeśli adresat nie posiada karty płatniczej.

Odbiorca musi jednak mieć telefon komórkowy, na który przesyłany jest specjalny kod SMS umożliwiający wypłacenie pieniędzy z bankomatu. Aby odebrać pieniądze, trzeba w bankomacie wybrać opcję Wypłata bez karty, Ria Money Transfer, a następnie kierować się wskazówkami widocznymi na ekranie.

– To obecnie najszybsza metoda nadania i odbioru przekazu gotówkowego z zagranicy. Irlandia, Włochy i Szwecja to kraje bardzo popularne wśród polskiej emigracji, więc liczymy na duże zainteresowanie naszą usługą, szczególnie w okresie przedświątecznym – mówi Rafał Szczechura.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, przesyłane środki można odebrać w Polsce już po kilkunastu minutach od ich nadania. Zasada jest taka, że przelew nadawany jest w walucie kraju, w którym został nadany, a odbiór następuje w złotych po kursie przeliczeniowym obowiązującym w Ria (spread podobny jak w bankach). Aktualny koszt wysyłki przekazu z Wielkiej Brytanii niezależnie od kwoty wynosi 5 funtów. W Irlandii i we Włoszech za przesłanie równowartości 1,5 tys. zł zapłacimy nie więcej niż 4,5 euro. W Szwecji koszt takiego samego przekazu nie przekroczy kilkudziesięciu koron.