We wtorek koncern potwierdził transakcję, do której doszło w piątek i skierował stosowne noty do amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd, SEC – pisze serwis BBC.

Dell kupił 7,37 mln akcji po 13,57 dolarów za jeden papier, co łącznie powiększyło jego pakiet do 263 mln akcji wartości 3,5 mld dolarów. Założyciel firmy jest w tej chwili jej największym udziałowcem.

W wywiadzie udzielonym na początku grudnia Michael Dell stwierdził, że niektórzy inwestorzy niedostatecznie doceniają wartość spółki. W tym roku notowania Della spadły o 7 proc., zaś w poniedziałek na zamknięciu akcje firmy potaniały o 2,1 proc.

Według ostatnich danych zysk netto Della w trzecim kwartale wzrósł o 144 proc. do kwoty 822 mln dolarów, głównie dzięki redukcji kosztów i modernizacji systemów IT w okresie po recesji. Przychody firmy powiększyły się w tym okresie o 19 proc., w porównaniu z ubiegłym rokiem. Siłą napędową wzrostu były zamówienia korporacji.

Dla kontrastu sprzedaż dla indywidualnych klientów wzrosła tylko o 4 proc., gdyż poziom wydatków gospodarstw domowych na laptopy i komputery osobiste jest wciąż słaby.