Kredyt u dewelopera oznacza nie tylko oszczędności, ale również wygodę.

– Klient nie musi dostarczać wielu dokumentów, których wymaga bank – mówi Aleksandra Łukasiewicz, prezes Home Broker. Bank współpracujący z konkretnym deweloperem nie musi bowiem sprawdzać stanu prawnego kupowanej nieruchomości i nie musi osobno wyceniać każdego mieszkania. Cała procedura przyznania kredytu może więc trwać znacznie krócej. Dotyczy to szczególnie deweloperów, którzy zatrudniają pracowników pomagających wybrać odpowiedni kredyt.

– Nasz doradca po rozmowie z klientem ustala listę banków, które mogą w konkretnej sytuacji zaproponować najlepsze warunki i wysyła do nich wypełnioną ankietę. Już po 48 godzinach klient ma indywidualną ofertę kredytową – mówi Tomasz Sujak z Archicom.

Mniejsze są też wymogi biurokratyczne. – Klient musi dostarczyć jedynie dokumenty potwierdzające jego tożsamość oraz źródła i wysokość dochodów – mówi Karol Horbaczewski z Deutsche Bank PBC.

Jeśli klient złoży wniosek w banku wskazanym przez dewelopera, ale go w ostateczności nie otrzyma, może liczyć na zwrot zaliczki na lokal. Na tym jednak nie kończą się preferencje kredytowe u dewelopera. – 11 banków opracowało specjalne oferty dla naszych klientów. Chodzi o niższe marże lub prowizje od standardowych oraz są zwolnienieni z konieczności dokonywania wyceny nieruchomości – mówi Radosław Bieliński z Dom Development.

Banki potwierdzają, że za pośrednictwem dewelopera można dostać tańszy kredyt.

– W przypadku wybranych, większych inwestycji ustalane są specjalne warunki kredytowania dla klientów, w tym możliwość uzyskania niższej prowizji lub marży – mówi Karol Horbaczewski.

„Wybrane inwestycje” to zazwyczaj takie, na które bank udzielił deweloperowi pożyczki. – Wówczas marża może być niższa od standardowej oferty nawet o 0,2 pkt proc. – mówi Michał Cebula z Home Broker. Eksperci zwracają uwagę, że ekstraoferty kredytowe przygotowywane są zwykle dla klientów największych deweloperów. Podkreślają jednak, że zanim zdecydujemy się skorzystać z okazji kredytowej u dewelopera, koniecznie trzeba sprawdzić, czy w bankach, które z nim nie współpracują, nie dostaniemy lepszych warunków kredytowych.