"Strategia, która została przygotowana przez zarząd, wymaga akceptacji m.in. rady nadzorczej. 20 grudnia zaprezentujemy jej strategiczne punkty naszego planu działania na najbliższe trzy lata, szczegóły będą gotowe do końca stycznia przyszłego roku" - powiedział Piróg.

Wyjaśnił, że zasadniczym celem nowej strategii jest osiągnięcie przez LOT rentowności oraz zapewnienie przychodów spółce. "LOT stanie się firmą solidną, poprawiającą swój wynik finansowy. Chcemy porównywać się do najlepszych linii europejskich, ale także i do tych, które należą do Star Alliance" - dodał.

"Jeśli chodzi o poziom marży zysku, to za trzy lata widzę LOT jako przewoźnika, który osiąga wyniki powyżej średniej europejskiej linii zrzeszonej w IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych - PAP), z rokrocznym dwucyfrowym przyrostem wartości sprzedaży" - zaznaczył.

W strategii przewidziano również rozwiązania mające na celu zmniejszenie kosztów, jakie ponosi przewoźnik. "Naszym najważniejszym celem jest lepsza obsługa pasażera" - dodał.

W ocenie prezesa PLL LOT sprzedaż spółki jest możliwa w 2011 r.

"Z doradcą inwestycyjnym Ministerstwa Skarbu Państwa ustaliliśmy wstępnie proces, w którym zainteresowani kupnem powinni złożyć jak najszybciej niezobowiązujące propozycje. Na tej podstawie do kolejnego etapu zostanie dopuszczony jeden lub więcej graczy" - powiedział.

"Będę preferował inwestora branżowego, który zapewni spółce autonomię, czyli silną pozycję regionalną oraz wzmocni markę LOT. Chciałbym, aby decyzja dotycząca wyboru inwestora była czysto biznesowa" - podsumował.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział ostatnio PAP, że jest zainteresowanie inwestorów prywatyzacją LOT-u. Zapowiedział, że MSP planuje rozpocząć ten proces w drugiej połowie 2011 r.

PLL LOT za pierwszych siedem miesięcy br. odnotowały stratę operacyjną w wysokości 35 mln zł. Za cały poprzedni rok przewoźnik miał stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł. Od kilku miesięcy w spółce trwa restrukturyzacja. Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki.