Z serwerów agencji mediowej Gawker Media skradziono 1,3 mln szczegółowych informacji o kontach, które zostały opublikowane na stronach, takich jak The Pirate Bay – informuje firma Sophos, wyspecjalizowana w technologiach ochrony informacji.

Wyciek haseł użytkowników do stron takich jak Gizmodo i Lifehacker został połączony z szeroko zakrojoną kampanią spam w serwisie Twitter.

Setki tysięcy kont Twittera jest wykorzystywanych przez hakerów do rozpowszechniania spamu - promowania środka odchudzającego Acai Berry.

Według Dela Harveya, dyrektora Twittera ds. bezpieczeństwa, komunikaty wydają się być wysłane z kont, których użytkownicy logowali się za pomocą tego samego hasła do kont Twitter i Gawker.

„Kluczową kwestią jest to, że zbyt wielu użytkowników - aż jedna trzecia - ciągle używa tego samego hasła dla każdej strony", powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. „Kiedy jedno hasło zostało naruszone, to tylko kwestia czasu zanim oszuści będą mogli uzyskać dostęp do innych kont i kradzieży informacji dla korzyści finansowych. Zabezpieczenie hasłem staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Upewnij się, że podchodzisz do problemu poważnie lub przygotuj się na konsekwencje. "

W sondażu przeprowadzonym przez Sophos w marcu 2009 na grupie 676 użytkowników komputerów, 33 proc. przyznało, że używa tego samego hasła przez cały czas, 48 proc. używa kilku różnych i tylko 19 proc. nigdy nie używa tego samego hasła do różnych stron internetowych.

Sophos przygotował klip wideo, który pokazuje jak dokonać wyboru silnego hasła: http://www.youtube.com/watch?v=VYzguTdOmmU.