Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg dołączył do grona miliarderów, którzy zamierzają rozdać większość swego majątku.

26-letni Zuckerberg jest najmłodszym członkiem grupy, utworzonej z inicjatywy Billa Gatesa, jego żony oraz Warrena Buffeta, którzy zachęcają najbogatszych Amerykanów do zadeklarowania publicznie, iż swój majątek przeznaczą na cele charytatywne – relacjonuje BBC.

Majątek Zuckerberga został w tym roku oszacowany przez „Forbesa” na 6,9 mld dolarów, co plasuje go na 35 miejscu wśród najbogatszych ludzi w Ameryce. Na początku roku twórca Facebooka przekazał szkołom w New Jersey kwotę 100 mln dolarów w akcjach.

„Ludzie czekają do końca swej kariery z podjęciem decyzji o darowiznach. Dlaczego jednak czekać, skoro tyle jest do zrobienia” – wyjaśnia w oświadczeniu motywy swej decyzji.

Reklama

Elitarna grupa hojnych miliarderów o nazwie „Giving Away” powstała na początku roku. W sierpniu poinformowano, że 40 osób lub rodzin w Ameryce zapowiedziało, iż rozda swój majątek. Część bardzo bogatych ludzi preferuje anonimowość w swej działalności charytatywnej, ale „Giving Away” wskazuje na wagę i znaczenie publicznej deklaracji w tej sprawie.

Obok Gatesa, współtwórcy Microsoftu i Buffeta, właściciela funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, wśród miliarderów darczyńców są także Larry Ellison z koncernu Oracle, George Lucas, znany reżyser i producent filmowy i Ted Turner, założyciel amerykańskiej telewizji CNN.