"Jakiekolwiek oferty w sprawie kupna ponad 53 proc. akcji Lotosu mogą być oceniane dopiero, kiedy wpłyną do resortu skarbu. Jeżeli oferty będą interesujące, to wtedy będziemy prowadzić negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Nie będzie żadnej dyskryminacji. Każdy może na równych zasadach w tym procesie uczestniczyć, również firmy rosyjskie" - zaznaczył szef resortu skarbu.

Ocenił, że "z punktu widzenia prywatyzacji, działań gospodarczych i biznesowych, nasze spółki również mogą i chcą robić interesy w Rosji".

O zainteresowaniu koncernów z Rosji udziałem w prywatyzacji Grupy Lotos mówił w Warszawie prezydent Miedwiediew po poniedziałkowych rozmowach z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Rosyjskie media poinformowały we wtorek, że dwa koncerny naftowe z Rosji, Rosnieft i Gazprom Nieft, mogą wspólnie złożyć ofertę kupna Grupy Lotos.

"To jest bardzo poważne przedsięwzięcie z punktu widzenia samej firmy i naszej gospodarki. Dlatego ten proces nie będzie prowadzony z niepotrzebnym pośpiechem. Po pierwsze - będzie jak wszystkie procesy transparentny, po drugie - tak rozłożony, by był czas na wszystkie możliwe negocjacje i zebranie jak największej liczby dobrych ofert, by ostatecznie Rada Ministrów wybrała tę, która z punktu widzenia polskich interesów jest korzystna" - podkreślił szef resortu skarbu.

MSP zakłada, że prywatyzację uda się przeprowadzić na przełomie 2011 i 2012 r.

Dodał, że MSP zakłada, iż ten proces uda się przeprowadzić na przełomie 2011 i 2012 roku. Zaznaczył, że planowane na przyszły rok przychody z prywatyzacji w wysokości 15 mld zł nie są uzależnione od sprzedaży akcji Lotosu.

30 października resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos. Zaproszenie skierował głównie do tych podmiotów, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej. Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos, od 15 grudnia do 31 stycznia 2011 roku ma być udostępnione memorandum informacyjne. Podmioty, które odbiorą memorandum, będą miały czas do 4 lutego 2011 roku na złożenie pisemnych ofert.

Lotos jest grupą kapitałową sektora paliwowego, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.