Przetarg na dostawcę technologii jądrowej powinien wystartować zgodnie z planem, czyli w połowie 2011 r. Jedna z kluczowych ustaw dotyczących atomu trafiła właśnie do ministerstw.
Pierwsza siłownia jądrowa ma ruszyć w 2020 r. Żeby dotrzymać tego terminu, do końca tego roku muszą być gotowe projekty kilku ustaw. Jak dowiedział się „DGP”, w piątek do konsultacji międzyresortowych trafiła pierwsza z nich – ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji.
Ustawa będzie określać procedury uzyskiwania decyzji, opinii i innych dokumentów niezbędnych do budowy i uruchomienia elektrowni jądrowej. Ministerstwo Skarbu, które przygotowało projekt, zapewnia, że dodatkowo, ze względu na dużą liczbę potrzebnych zgód i pozwoleń, ustawa maksymalnie uprości ścieżkę administracyjną.
To niejedyne zmiany legislacyjne związane z inwestycjami w atom. Nadal trwają prace nad nowelizacją już istniejącego prawa atomowego – głównego aktu regulującego zagadnienia związane z funkcjonowaniem energetyki jądrowej.
Wszystkie ustawy potrzebne do budowy siłowni muszą zostać uchwalone do połowy 2011 r.
– Bez nich nie ogłosimy przetargu na wybór technologii, a to ostateczny termin na jego rozpoczęcie – mówi Tomasz Zadroga, prezes PGE. To na barkach jego firmy spoczywa obowiązek przeprowadzenia inwestycji. Szef koncernu twierdzi, że w terminowym rozpoczęciu procedury wyboru technologii ze strony PGE nie będzie żadnych przeszkód. – Będziemy gotowi w czerwcu 2011 r. – mówi Tomasz Zadroga.
Rząd również zapewnia, że uchwali prawo na czas.
To niejedyne zmiany, jakie przeprowadza rząd, by przygotować się do budowy elektrowni jądrowej. W piątek poinformował, że ze stanowiska prezesa Państwowej Agencji Atomistyki odwołany został Michał Patrick Waligórski.
Powodów dymisji nie podano, nieoficjalnie mówi się jednak, że to jeden z etapów strategii związanej z energetyką jądrową.
PAA w realizacji atomowego projektu będzie odgrywać kluczową rolę. Zmieni szyld i zostanie przekształcona w Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. Będzie podlegać Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, nowemu organowi sprawującemu nadzór nad bezpieczeństwem jądrowym kraju.
Na razie jedna, potem jeszcze kilka
Rząd przyjął harmonogram dla energetyki jądrowej 11 sierpnia 2010 r. Według niego najpóźniej pod koniec 2013 r. zostanie zawarty kontrakt na budowę elektrowni, a sama inwestycja rozpocznie się w styczniu 2016 r. Rząd zakłada, że w 2020 r. zostanie uruchomiona pierwsza siłownia atomowa w Polsce, a po roku, dwóch latach kolejna. Ministerstwo Gospodarki w projekcie polityki energetycznej Polski do 2030 r. przewiduje, że do 2030 r. powstaną trzy elektrownie atomowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW. Niewykluczone jednak, że będzie ich więcej. Do końca przyszłego roku zostanie wybrana lokalizacja dla pierwszej siłowni. Faworytem jest Żarnowiec.