Rząd ma się zapoznać z informacją na temat stanu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i samym projektem Programu, a także informacją Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) na temat prowadzonych i planowanych prac związanych z budową elektrowni jądrowej. PGE została wskazana jako inwestor elektrowni.

W piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wydał zgody PGE na przejęcie firmy energetycznej - Energa. Urząd argumentował, że planowana transakcja doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.

W reakcji zarząd PGE zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji do sądu antymonopolowego, a prezes Grupy Tomasz Zadroga zapewniał, że zablokowanie przejęcia Energi nie zmienia planów inwestycyjnych spółki, w tym i budowy elektrowni jądrowej.

O realizacji projektu zgodnie z harmonogramem i bez żadnych zakłóceń mówił również w środę w Gdańsku wiceprezes PGE Energia Jądrowa Witold Drożdż.

Zmiany prawne w ramach "pakietu atomowego" to nowelizacja ustawy Prawo Atomowe oraz projekt założeń tzw. ustawy inwestycyjnej

"W sprawie Energi UOKiK reprezentuje bardzo rygorystyczne podejście do krajowych firm, natomiast czy jest zupełnie ślepy, że największe koncerny europejskie przejmują dużą firmę polską (Enea - PAP)? To może w praktyce oznaczać, że państwowe firmy z innych krajów wybudują w Polsce energetykę nuklearną i będą czerpały korzyści oraz transferowały zyski do siebie. Ewidentnie widać w tym przypadku duże ryzyko, że program jądrowy będzie zagrożony, jeżeli pójdziemy w takim kierunku, że inne państwo przejmuje część polskiej energetyki" - komentował w środę wicepremier Waldemar Pawlak.

Zmiany prawne w ramach "pakietu atomowego" to nowelizacja ustawy Prawo Atomowe oraz projekt założeń tzw. ustawy inwestycyjnej - o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej.

Do zmiany Prawa atomowego, w celu przyspieszenia prac nad "pakietem", wpisano część przepisów dwóch innych projektowanych ustaw - o energetyce jądrowej i odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową. W takiej formie w czwartek przyjął ten projekt Komitet Stały Rady Ministrów.

Dodatkowe zapisy dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia od szkód jądrowych, powołania Agencji Energetyki Jądrowej (AEJ), a także przeprowadzenia przez inwestora elektrowni jądrowej odpowiedniej kampanii informacyjnej.